Dünya Haberleri

  HIV bulaştıran hemşirelere umut

  A.A
  11.07.2007 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Libya'da çocuklara bilerek HIV virüsü bulaştırdıkları suçlamasıyla idama mahkum edilen Bulgar hemşireler ve Filistinli doktorla ilgili olarak, ölen çocukların aileleri ile bir anlaşma sağlandığı bildirildi.

  Başkanlığını Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyf el İslam'ın yaptığı Kaddafi Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Kaddafi Vakfı ile ölen çocukların ailelerini temsil eden dernek arasında anlaşma sağlandığı belirtildi.

  Vakıf sözcüsü Salih Abdüsselam AP'ye yaptığı açıklamada, "anlaşma bütün taraflar için kabul edilebilir bir anlaşma ve krizi sona erdirecek" dedi ve anlaşmanın "ayrıntılarının yarın açıklanacağını" söyledi.

  Sözcü, anlaşmanın idama mahkum olan Bulgar hemşireler ile Filistinli doktorun durumunu nasıl etkileyeceği konusunda da açıklama yapmadı.

  Bulgar hemşireler, Kristiana Valçeva, Nasya Nenova, ValyaÇerveniaşka, Valentina Siropulo, Snejana Dimitrova ve Bulgar vatandaşlığına geçen Filistinli doktor Eşref Cuma Hacuc, 2004'de Bingazi'de 56'sı ölen 426 Libyalı çocuğa kasten HIV virüsü bulaştırdıkları gerekçesiyle idama mahkum olmuştu.

  Masum olduklarını söyleyen ve temyize başvuran sanıklar hakkındaki karar duruşması bugün yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı