YOZGAT HABERLERİ

Hititlerin heykel atölyesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor

DHA
13 Nisan 2016 - 15:43Son Güncelleme : 13 Nisan 2016 - 15:44

Hititlerin heykel atölyesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor

DHA

Halit YILMAZ SORGUN(Yozgat), (DHA)- YOZGAT’ın Sorgun İlçesine bağlı Yeniyer beldesinde bulunan Hititlerin Heykel Atölyesi olarak kullanılan eserlerin gün yüzüne çıkması bekleniyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirdiği iki araştırmacı Sorgun’a bağlı Yeniyer Beldesinde yaptıkları ön araştırmada Hititler döneminde heykel atölyesi olarak kullanılan eserlerin tarihe ışık tuttuğunu, bu nedenle bölgede bulunan eserlerin 'Açık Hava Tarihi ve Kültür Park Müzesi' olarak sergilenmesi bekleniyor. Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, Karakız Mahallesi Kazankaya, Armutlu ve Hapis Boğazı bölgelerinde tarihe ışık tutacak önemli arkeolojik eserlerin bulunduğunu belirterek, "İlk tarihi bulgular 1982 yılında Müze Müdürlüğü tarafından yapılmış. 1987 yılında ise Hapis Boğazı Harabeleri olarak koruma altına alınmış. 2009 yılında ise Yozgat Müze Müdürlüğü yaptıkları araştırmalar sonucunda Karakız Heykel Atölyesi olarak bu bölgeyi tescilledi"dedi.
DEFİNECİLER HEYKELLERE ZARAR VERİYOR
Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, özellikle bu tarihi yede defineciler tarafından zarar verildiğini belirterek, "Bölgede define arayan kişiler bu eserlere zarar veriyorlar. Bu eserleri gören kişiler taşların altında tarihi bir eser arama niyetiyle taşlara zarar verip, bu tarihi eserlerin yok olmasına neden olabilirler. Bu nedenle Yozgat’lı mülkü amirlerimizin, milletvekillerimizin ve bakanlarımızın bu bölge üzerinde biran önce çalışmalarını hızlandırarak bu bölgeyi turizme kazandırmalarını bekliyoruz. Aksi halde bu kadar önemli bir tarih yok olup gidecek” dedi.
HAPİS BOĞAZI HİTİT HEYKEL ATÖLYESİ FESTİVALİ YAPILACAK
Başkan Yılmaz, geçtiğimiz yıl 1’inci Hapis Boğazı Hitit Heykel Atölyesi Festivali yaptıklarını, bu yıl ise 2’incisini düzenleyeceklerini belirtirken, "Karakız Mahallesi Hapisboğazı mevkiindeki Hitit Taş Atölyesi’ni tanıtımına katkı sağlamak için geçtiğimiz yıl bir enlik düzenledik. Bu yıl ise 9-10 Temmuz tarihleri arasında ikinci  kez şenliğimizi yapmayı planlıyoruz. Bu tür şenlikler ile bu bölgeyi daha iyi tanıtmayı planlıyoruz” dedi.
HİTİT ASLANLARIN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ
Arkeologlar, Yeniyer Beldesinde yer alan her bir beş ton ağırlığındaki aslan heykellerinin sırrının çözmeye çalıştığını öne süren Yılmaz, "Yağmacıların geçmişte zarar verdiği aslanların ne amaçla yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Hititlerin Anadolu’da egemenlik kurduğu M.Ö. 1400-1200 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen granit aslan heykellerinin, ileriye doğru hamle yapmış, başları biraz eğik, başlarının üst kısmı, enselerinden çok az daha yüksekte olması kutsal bir su kaynağına adanmış anıtlar olabileceği düşünülüyor"dedi.
KAYALARIN YÜKSEKLİĞİ 2 METREYİ BULUYOR
Dev aslan heykelleri ve taş ocağında bulunan, en büyüğü iki metre çapındaki kayaların, arkeologların bu oymaların ne için yapılmış olduğu konusunda büyük bir merak uyandırdığını belirten Yılmaz, "Karakız civarında yapılan araştırmalar heykellerin yapıldığı düşünülen tarihte, bu bölgenin bir Hitit yerleşimi olduğunu gösteriyor. Öte yandan heykellerin büyüklükleri yapıldıktan sonra uzak mesafelere taşınmağın son derece az olduğunu gösteriyor. Hititlerin heykeltıraş gelenekleriyle su kaynaklarına olan ilgileri arasında bu heykellerin önemi birbirine parelel" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Hititlerin heykel atölyesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hititlerin heykel atölyesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:33
  • Yatsı
   21:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı