ÇORUM HABERLERİ

Hitit Üniversitesi’nde Akademik Yıl Açılışı

IHA
12.10.2015 - 18:50Son Güncelleme :

HİTİT ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YIL AÇILIŞI YAPILDI

IHA

Çorum Hitit Üniversitesi’nde 2015-2016 akademik yılı törenle başladı.
Fen Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen akademik yıl açılışına AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, İlksen Ceritoğlu Kurt, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan, AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, daire müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Üniversitemizin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Çorum’un ekonomik ve sosyal gelişiminin temel dinamiği olacaktır” dedi.
Üniversitelerin içinde yer aldığı toplumlarla yakın ilişkiler kurarak, sinerji oluşturmaları ve böylece her anlamda değişim ve dönüşümün öncüsü kurumlar olmaları anlayışının hakim olduğu bir dünyaya hızla yol aldıklarını dile getiren Alkan, artık üniversitelerden sadece en temel işlevlerini yerine getirmek değil, topluma her anlamda yol göstermekte olduğunu dile getirdi.
Üniversite olarak bilgiyi uygulamaya dönüştürmek, Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerinde belirtiler çerçevede dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alabilmek adına üzerlerine düşeni yapmak için yoğun gayretlerle çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Alkan, “Hitit Üniversitesi olarak katılımcılık ve girişimcilik esaslı bir yönetim anlayışı ile üniversitelerden beklenen en temel işlevleri yapmanın yanı sıra topluma her anlamda katkı sağlayan, üniversite-sanayi, üniversite-sivil toplum, üniversite şehir işbirliğini geliştirmiş bir üniversite olarak inanıyoruz ki Üniversitemizin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Çorum’un ekonomik ve sosyal gelişiminin temel dinamiği olacaktır. Çünkü Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik sonucu üretilen bilgi ekonomik büyümenin itici gücünü oluşturmaktadır. Bu nedenle üniversitelerin sanayi ile işbirliği yapmaları da artık zorunluluk haline gelmiştir. Üniversiteler ve araştırma merkezlerinin tüm paydaşları ile ilişkilerini geliştirmeleri, daha çok patente konu olabilecek çalışmalarla, projelerle ve Ar-Ge ile bilgiyi ticarileştirmeleri gerekmektedir” diye konuştu.
Ankara’da yaşanan terör saldırısını da kınayan Rektör Alkan, “Amacı, ardı, gerekçesi ne olursa olsun hedefi her geçen gün büyük atılımlar yapan ülkemiz olan tüm saldırıları, olayları kısacası terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bu tür alçakça saldırılarla korku iklimi oluşturmaya çalışanlar bilsinler ki her geçen gün birlik ve beraberliğimiz daha da perçinleniyor. Bu ülke herşeyi atlattı. Bu zor günleri de inşallah atlatacak. Bu vesile ile bir kez daha kaybettiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.
Rektör Alkan’ın konuşmasının ardından diğer protokol üyeleri de birer konuşma yaptı. Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın ilk dersi vermesiyle devam eden program kendi alanına en yüksek puan ile yerleşen öğrencilere hediyelerin protokol üyeleri tarafından verilmesinin ardından sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Hitit Üniversitesi’nde Akademik Yıl Açılışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 18 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hitit Üniversitesi’nde Akademik Yıl Açılışı haberi güncellenecektir.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:59
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı