Hissesini vitrine koydu davalardan dert yandı

Hürriyet Haber
04 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 21:43

Halka arzını bir hafta erteleyerek 13-14 Mayıs tarihlerinde talep toplayacak olan Aksa Enerji, Türkiye’de yapılan pekçok projenin davalık olmasından yakındı.

Halka arzdaki ertelemenin fiyat ya da Antalya’daki doğalgaz santralına ilişkin dava yüzünden olmadığını, bunun tamamen prosedürden kaynaklandığını söyleyen Aksa Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Siverek, “ÇED raporuna yönelik iptal davası açılmıştı.Tekrar ÇED raporu aldık. Türkiye’de dava açılmamış enerji santralı var mıdır? Biz açılan davaların hepsini kazandık” diye konuştu. 14 Mayıs tarihlerinde 2 gün süreyle satışı gerçekleştirilecek Aksa Enerji için belirlenen hisse fiyat aralığı ise 4.6-7.2 TL oldu. Bu fiyatlara göre Aksa Enerji’nin piyasa değeri 3 milyar 116 milyon TL ile 4 milyar 579 milyon TL aralığında oluştu. Yüzde 13.5 oranında gerçekleştirilecek halka arzdan ise elde edilecek gelir 421 milyon lira ile 619 milyon lira arasında olması bekleniyor. Talebin fazla olması halinde Aksa Enerji’nin halka arzın yüzde 15’i kadar Kazancı Holding hisselerinden ek satış hakkı bulunuyor.
Gelir yatırımları öne çekecek
Aksa Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Siverek, “5 yılda toplam 3.1 milyar dolar yatırım programımız var. Halka arz gelirleriyle yatırım programlarımızı gerçekleştirmede daha hızlı davranabileceğiz” dedi.

ABD’li şirketle görüşme devam ediyor

AKSA Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, Aksa Enerji’nin organik ve inorganik büyümeye devam edeceğini belirterek,  “Özelleştirmeler ilgi alanımızda. Metan gazı için ABD’li bir şirketle görüşmelerimiz devam ediyor. Halka arzdan sonra bu konuya ağırlık vereceğiz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı