Gündem Haberleri

  Hissedilebilir fiziksel simülasyon ortamı

  Hürriyet İnternet
  04.08.2006 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Sabancı Üniversitesi'nin Ens 492 bitirme projesi dersi kapsamında, Yrd. Doç. Dr. Selim Balcısoy ve Yrd. Doç. Dr. Serhat Yeşilyurt gözetmenliğinde M. Tolga Eren, Baki Çakıcı, Ali Üneri ve Alper Aydemir tarafından geliştirilen simülasyon fiziksel gerçeklikte cisimlerin deformasyonlarını gerçek zamanlı çözebiliyor. Motorlar tarafından sağlanan bir tepki gücü ise yaratılan bu ortamın kullanıcı tarafından hissedilmesini sağlıyor.

  Sistemin temel çalışma prensibi ise basit olarak şöyle: Başlangıçta kullanıcı tarafından uygulanan kuvvetin gerçek etkisi hesaplanıyor ve bu etkiye göre ekrandaki cisim deforme ediliyor. Cismin kullanıcıya vermesi gereken tepki ise motorlar sayesinde kullanıcıya iletiliyor. Yurtdışında da güncel bir konu olan etkileşimli simülasyon sistemleri, tıp dünyası başta olmak üzere bir çok uygulama alanını içeriyor. Hissedilebilir (“haptic”) simülasyon ortamları, zorlu ameliyatların benzeşimin de ve tıp öğrencilerinin eğitiminde kullanmak üzere ilk adımını atmış bulunuyor.

   

  Bu simulasyon ortamı fiziksel olduğu kadar, bu etkileşimin bilgisayar ekranına yansıtılması ile de ön plana çıkıyor. Kullanıcının yarattığı etkileşim gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu bir ortamda ifade ediliyor. Bilgisayar grafiği alanındaki en son teknolojileri kullanan program, grafik işlem ünitesinin (GPU) programlanması ile 3 boyutlu ortamları ve deforme edilmekte olan cisimleri bilgisayar ekranına en hızlı şekilde yansıtmayı başarıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı