ANKARA HABERLERİ

Hissedar tartışması

Deniz GÜREL
15.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

EGO’nun 676 milyon YTL’lik borcu karşılığında haciz işlemi başlatan BOTAŞ’ın Genel Müdürü Düzyol, "Alacaklarımıza karşılık EGO’nun özelleştirilen bölümü Başkent Doğalgaz’ın hissedarı haline geldik" dedi. Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Demir ise, "Kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Paçası sıkıyorsa gelsin hissedar olsun bakalım" dedi.

Deniz GÜREL

EGO’nun 676 milyon YTL’lik borcu karşılığında haciz işlemi başlattıklarını söyleyen BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, "Alacaklarımıza karşılık EGO’nun özelleştirilen bölümü Başkent Doğalgaz’ın hissedarı haline geldik" dedi. Düzyol’un açıklamalarına tepki gösteren Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Veysel Karani Demir, "Son kanunla bu borç EGO’nun değil Büyükşehir Belediyesi’nin borcu. Kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Kanunen böyle bir hakkı yok. Paçası sıkıyorsa gelsin hissedar olsun bakalım" açıklamasıyla karşılık verdi.

BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, BOTAŞ’a EGO’dan kalan 676 milyon YTL borcu olan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO’nun özelleştirilen bölümü Başkent Doğalgaz’ın hissedarı haline geldiklerini söyledi. Düzyol, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara 19. İdare Mahkemesi’ne, BOTAŞ’ın haciz işleminin yürütmeyi durdurması için dava açtığını, mahkemenin de bunu reddettiğini açıkladı. Bu kapsamda, 676 milyon YTL’lik alacağını tahsil edemeyen BOTAŞ’ın, alacağına karşılık Başkent Doğalgaz hisselerine sahip olduğunu anlatan Düzyol, böylece BOTAŞ’ın Başkent Doğalgaz’ın hissedarı haline geldiğini ifade etti.

Sıkıyorsa gelsin

Düzyol’un açıklamalarını Ankara Hürriyet’e değerlendiren Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Demir şöyle konuştu:

"Geçmişte ödenmeyen gazlardan ötürü EGO’nun BOTAŞ’a borcu var. 5669 sayılı kanun çıktıktan sonra bu borçlar Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Yani artık EGO borçlu değil. Burası özelleşecek. Özelleştirmeden gelen parada tahsil edildikten bir ay sonra bu borç ödenecek. O aşamalara gelene kadar BOTAŞ’ın hiç bir şekilde haciz koyma yetkisi yok. Verilmiş bir süre var. İki yıl içinde özelleştirilemezse, Özelleştirme İdaresi özelleştirecek ve gelir yine elde edilecek. Haciz gönderme olayı 6-7 aylık hadise. Biz itiraz ettik. Mahkemenin itirazımızı kabul etmeme nedeni, telafisi mümkün olmayan bir zararın doğmaması. Yani mahkemenin ’Haciz koyabilirsin’ diye bir kararı yok. Şu anda Başkent Doğalgaz için işleyen bir süreç var. Hissedar olunması diye bir olay söz konusu olamaz. Paçası sıkıyorsa gelsin hissedar olsun."

Bakan: Haciz işlemi başladı

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ’ın, alacaklarından dolayı, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin hisselerine haciz işlemi başlattığını doğrularken, "Bu işlem alacaklarımızı takipte ne kadar kararlı olduğumuzun bir göstergesidir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hissedar tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı