Hisse senedi işleminin yüzde 90’ı internetten yapılıyor

Nilgün KARATAŞ
18 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2011 - 21:06

Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, şube dışından işlem yapan müşteri sayısının 2009’dan bu yana yüzde 25’in üzerinde arttığına dikkat çekti.

Doğan, “Kullanıcı sayımızı 2015 yılında iki katına çıkarmayı planlarken, işlem hacimlerinde ise bundan daha hızlı bir gelişim bekliyoruz” dedi. Doğan, alternatif dağıtım kanalları (ADK) konusundaki gelişmelere şöyle dikkat çekti:
Para yatırma, para çekme, kredi kartı borcu ve fatura ödemede ATM en çok kullanılan kanallarımızın başında geliyor. Para çekme işlemlerimizin yüzde 90’a yakını ATM’lerden gerçekleştiriliyor. Yatırım işlemlerimizde ise internet bankacılığı yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hisse senedi işlemlerimizin yüzde 90’ından fazlası internet bankacılığımızdan yapılıyor. Çağrı merkezimizdeki işlem trafiğinin de önemli bir kısmını kredi kartı işlemleri oluşturuyor.
Yüzde 79.9’a ulaştı
 Toplam bankacılık işlemlerinde ADK’ların kullanım oranı 2008’de yüzde 69 iken, 2010’da bu oranı 79.9’a çıkarmayı başardık. Müşterilerimizin rahatlıkla internet bankacılığına üye olabilmeleri için süreçlerini kolaylaştırdık. Bu sayede aktif müşteri adedimizi 2009 başından bu yana yüzde 25’in üzerinde arttırdık. ADK kullanıcı sayımızı 2015’te  iki katına çıkarmayı planlarken, işlem hacimlerinde ise bundan daha hızlı gelişim bekliyoruz.
36 milyon çağrı geliyor
Çağrı merkezleri, teknolojik gelişmelerin de yardımı ile hizmet kanallarını ve çeşitlerini artırdı. Müşteriler sadece sesli değil, chat, e-mail, görüntülü çağrı ve sosyal medya kanalları sayesinde de çağrı merkezlerinden hizmet alabiliyor. 2005’te çağrı merkezimiz üzerinden gerçekleştirdiğimiz 25 milyon kontak adedi, 2010’da 36 milyon gibi bir rakama ulaştı.

İnternet bankacılığı 17 milyon kişiyi aştı

YAKUP Doğan, internetin yaygınlaşması ve bankacılıkta bu alanda sunulan işlemlerin çeşitlenmesinin, kullanıcı sayısının her geçen gün artmasını sağladığını vurgularken, gelinen noktayı şöyle anlattı: “Türkiye Bankalar Birliği (TBB) raporlarına göre, internet bankacılığı kullanıcı sayısının 17 milyonu geçti ve bu sayının 6.6 milyonu aktif olarak hizmet alıyor. 2005 yılı aralık ayında bu sayı 3 milyondu. Bu rakamlara bakarak, her yıl 1.5 milyonun üzerinde internet bankacılığı müşterisi kazanıldığı söylemek yanlış olmaz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı