Hisarcıklıoğlu: Sosyal barışın anahtarı, aklı vicdanı kiraya vermemek

Hürriyet Haber
17 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2011 - 01:18

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Önümüzde genel seçimler var, bu süreci istikrar ve reform ortamının yeniden ivme kazanması için bir fırsata dönüştürmeliyiz. Eksik bıraktıklarımızı, yapamadıklarımızı tamamlamalıyız, yeni başarılara imza atmak için 12 Haziran’ı yeni bir başlangıç yapmalıyız” dedi.

TOBB’un 66. seçimsiz genel kurulunun açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dinlediği konuşmasında Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak 2010 yılı sonu itibariyle 3 alanda imalat sanayi üretimi, makine yatırımları ve kayıtlı istihdamda tarihi zirveye ulaştıklarını belirtti ve son bir yıl içinde özel sektörün 1 milyon 57 bin kişiye kayıtlı istihdam sağladığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu. sorunların çözülmesi ve reformların devam etmesi için siyasilere diyalog çağırısı yaptı. Hisarcıklıoğlu, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlere değinerek, “Bu süreci, istikrar ve reform ortamının yeniden ivme kazanması için bir fırsata dönüştürmeliyiz. Siyasetçilerimizden daha fazla bir araya gelmelerini, diyalog ve uzlaşmayı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

Türkiye geriye gitmesin

Mehmet Akif’in ‘Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez’ mısralarına atıfta bulunan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “İnsan ve hayata dair tek bir doğru yoktur. Allah’ın kelamı dışında her şey tartışılır. Hazreti Ali der ki; bilmediklerim ayaklarımın altına konulsaydı, başım göğe ererdi. Herkes hangi düşünceye kulak vermişse öbürüne sağır kesilmesin. Bu ülkede sosyal barışın anahtarı, aklı ve vicdanı kiraya vermemekten geçiyor.
Cemil Meriç’in vurguladığı gibi, idraklerimize giydirilmiş deli gömleklerini çıkaralım. Türkiye’nin, kavga, karmaşa ve belirsizlik ortamına sürüklenmesine izin vermeyelim.”

Yeşil pasaportumuz, yeşil pasaportlulara takıldı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işadamlarına da yeşil pasaport verilmesine ilişkin çalışmaların tıkandığını söyledi ve “Yeşil pasaport için uğraşıyoruz ama bizim yeşil pasaportlar ‘yeşil pasaportlu zihniyet’e takıldı. Önümüze duvar ördüler. Oysa Türkiye’yi sadece bürokratlar değil işadamları da temsil ediyor” dedi.

Hisarcıkloğlu’nun Twitter’ını kim kullandı

TOBB’un dünkü Genel Kurulu’nun hemen ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kişisel twitter hesabından atılan twit’ler ortalığı karıştırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan’dan daha fazla alkış aldığına dikkat çekilip, “Anketler yanılacak gibi gözüküyor” denilen twit’lerin Hisarcıklıoğlu’nca atılmadığı açıklandı. “Hesabın şifresi tarafımız dışında kullanılmıştır” diyen Hisarcıklıoğlu, twitter’ daki fotoğrafını da değiştirdi. Hisarcıklıoğlu’nun kişisel twitter hesabından şu twit’ler atıldı:

“Başbakan TOBB Genel Kurulu’nda 45 dakika konuştu 24 kez alkış aldı, Kemal Kılıçdaroğlu 35 dakika konuştu 27 kez alkışlandı. Dört yıldır TOBB Genel Kurulu’na katılıyorum, ilk kez böyle birşey gördüm. Anketler yanılacak gibi gözüküyor.”
Ancak bu twit’lerden yaklaşık 5 dakika sonra, “Sistemde bir yanlışlık var. Bizim tarafımızdan yazılmamıştır” denildi. İlk iki twit sistemden silinirken, son mesajda da, “Az önceki ifade tarafımızdan yazılmamıştır. Hesabın şifresi tarafımız dışında kullanılmıştır” ifadesi yer aldı.
TOBB kaynakları, Hisarcıklıoğlu’nun twitter hesabıyla ilgili ilk kez böyle bir olayın yaşandığını belirterek, sorumluların bulunması için gerekli girişimlerin yapılacağını söylediler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı