AYDIN HABERLERİ

Hisarcıklıoğlu’ndan Yörex’de Ayto’ya AB Patenti Teşekkürü

IHA
07.10.2015 - 15:45Son Güncelleme :

AYTO YÖREX FUARINDA

IHA

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganı ile bu yıl 6. düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda bu yıl Aydın Ticaret Odası, (AYTO) Aydın’ın meşhur ürünlerinin yanı sıra, Aydın’ın tarihi ve kültürünü sergileyecek.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde Antalya Ticaret Borsası’nın organizasyonu ile bu yıl 07-11 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan fuar, düzenlenen tören ile ziyaretçilere açıldı.
AMAÇ; ULUSAL VE KÜRESEL ÖLÇEKTE TANITIM
Üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak için bu yıl 6. düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, bu süreçte yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini desteklemeyi, yöresel ürünlerde markalaşmayı sağlamayı, yöresel ürünlerin katma değerini artırmayı, yöresel ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmeyi ve yöresel ürünleri kamuoyuna mal etmeyi amaçlıyor.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Antalya Anfaş Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuara il ve ilçelerde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları başta olmak üzere yöresel ürünler üreten kuruluşların üyesi olduğu ve bu üyeleri destekleyen tüm kurum ve kuruluşlar katılımcılar arasında yer alıyor.
AYTO AYDIN İNCİRİ’Nİ DÜNYAYA TANITIYOR
6. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılış törenine katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada coğrafi işaret tescil süresinin uzunluğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, Uzun bir süreçten sonra AYTO’nun Aydın İnciri’nin Avrupa Birliği’ndeki Coğrafi İşaret Tescilinin son aşamaya geldiğini belirterek “Biraz sonra AYTO standında tadacak olduğumuz Aydın İnciri’nin Avrupa Birliği’ndei tescil süreci birkaç aya kadar inşallah tamamlanacak. Hakan kardeşimizin emekleri ile Aydın İnciri dünyaya tanıtılacak. Avrupa Birliği ülkelerinde birkaç aya kadar gerçekleşecek olan Aydın İnciri, Gaziantep Baklavasından sonra Dünyaya tanıtılan 2. ürün olacak. Aydın İncirini, AYTO sayesinde dünya tanımış olacak. Ben AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok teşekkür ediyorum” dedi.
AYTO KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKIYOR
Türkiye’nin en büyük yerel ürün fuarı olan Yöresel Ürünler Fuarı’nda; Aydın İnciri, Amasya Elması, Erzurum Oltu Taşı, Hereke Halısı, Afyon Mermeri, Adana Kebabı… gibi yöresinin adıyla meşhur ürünler sergileniyor. Anadolu’nun yerel lezzetleri, el emeği göz nuru ürünlerinin sergilenip tanıtıldığı fuar da Aydın Ticaret Odası, Aydın İnciri’nin yanı sıra üyelerinin ürünlerini, Aydın tarihi ve kültürel özelliklerini de ön plana çıkardı.
AYTO Tralles antik kentinin sembolü olan Üçgözler temalı standı ile ziyaretçilere ev sahipliği yaparken Aydın’ın tarihi ve kültürü ile görsel şov yaptı. AYTO, Kurtuluş Savaşı yıllarına damgasını vuran efelik kültürünü tanıtmak amacıyla 16 kişilik folklor ekibiyle Aydın yöresi oyunlarını sergiledi.
TOBB YÖNETİMİ, AYTO STANDINDA
Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nda Tralles - Üçgözler temalı standı ve AYTO Tanıtım Tırı ile katılan AYTO, coğrafi işaret tescili AYTO’ya ait olan Aydın İnciri’ni ikram etti. Aydın İnciri’nin faydalarına yönelik broşür dağıtan AYTO standı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. AYTO’nun standını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Özel TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, ziyaret etti. Standda AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları M. Fatih Erkul, Yönetim Kurulu Üyeleri Sertuğ Yakan, Ufuk Hüseyin Devrim ve Denizhan Sandıklılı hazır bulundular. AYTO Başkanı Ülken Aydın’ın ticari, turistik ve kültürel potansiyeli hakkında bilgi sundu.
GEKA’DAN AYDIN’A BÜYÜK DESTEK
YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda Aydın’a özel bir stand açan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Aydın’ın tanıtılmasına yönelik çalışmalar yaptı. Aydın Ticaret Odası’nın standını ziyaret eden GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, “Bölge kalkınması adına Ajansımız Odalarla işbirliği halinde, elinden geleni yapmaya çalışıyor. YÖREX ülkemizde yöresel ürünler anlamında en büyük fuar olarak bilinmektedir. Ajansımız ve AYTO Başkanı Hakan Ülken’in Güney Egemizi en iyi şekilde tanıttığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Hisarcıklıoğlu’ndan Yörex’de Ayto’ya AB Patenti Teşekkürü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hisarcıklıoğlu’ndan Yörex’de Ayto’ya AB Patenti Teşekkürü haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı