Hisarcıklıoğlu: Mevcut konjonktürde IMF ile anlaşma zorunluluğu var

ANKA
17 Ekim 2008 - 14:08Son Güncelleme : 17 Ekim 2008 - 14:08

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın bugün küresel bir karşılıklı bağımlılık dönemi yaşadığını belirterek, “Bu nedenle hepimiz, tüm ülkeler küresel ekonomik krizin negatif etkilerini birlikte hissediyoruz. Ancak bundan daha kötü olan krizin nerede biteceğini hiç kimsenin biliyor olmamasıdır” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ekonomik reformlara odaklanılması gerektiğini belirterek, mevcut konjonktürde Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yapma gereğinin ortaya çıktığını da söyledi.

Hisacıklıoğlu, Türk Amerikan İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada bu hafta içinde yaşadığı bir olayı aktarırken, şunları söyledi:

“Bu hafta Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantıya katıldım. 45 Avrupa ülkesinden 700’ün üzerinde şirket temsilcisi vardı toplantıda. Doğal olarak konuştuğumuz konuların başında küresel kriz geldi. Bu tartışmalar sırasında şunu gördük ki toplantıda bulunanların yüzde 65’i yatırım planlarını erteleme kararı almışlar. Hemen her şirket ekonomik büyümede bir yavaşlama bekliyor”

Hisarcıklığoğlu, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik büyümeye ilişkin tahmin ve öngörülerin aşağıya doğru revize edileceğine dikkat çekti.

“BİZİM ODALAR KENDİ SEÇİMLERİNE DEĞİL ABRD SEÇİMLERİNE ODAKLI”

Küresel kriz yanı sıra dünyanın en önemli gündem maddesinin ABD’deki başkanlık seçimleri olduğunu ifade eden TOBB Başkanı şunları söyledi:

“ ABD’deki başkanlık seçimleri tüm dünya için hayati bir önem taşıyor. Ben bizim sanayi ve ticaret odalarını sık sık ziyaret ederim. Şunu büyük bir hayretle gördüm ki yerel iş dünyası Amerika’daki seçimlere kendi oda seçimlerinden çok daha fazla ilgi gösteriyor”

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen TOBB Başkanı ilişkilerin daha da geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak “Hepimiz biliyoruz ki ikili ilişkilerin en önemli iki ayağını askeri ve siyasi ilişkiler oluşturuyor. Ancak bu ilişkilerin üçüncü ayağını oluşturan ekonomik ilişkilerin de daha derinleştirilmeye, çeşitlendirilmeye ve geliştirilmeye ihtiyaç vardır” diye konuştu.

GENERAL BRENT SCOWCROFT: ABD’NİN EKONOMİK LİDERLİĞİ SORGULANIYOR

Türk-Amerikan Konseyi Başkanı Brent Scowcroft da DEİK Türk Amerikan İş Konseyi tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, küresel ekonomide yaşanan gelişmelere değinerek"ABD' nin ekonomik liderliği sorgulanıyor" dedi.

Türkiye'nin şimdiye kadar küresel krizin etkilerinden fazla etkilenmediğini ve durumun devam edeceğini umduğunu belirten Scowcroft, "Sizin de aynı görüşü paylaştığınızı zannediyorum ki, Amerikan ekonomisinin ve ABD'nin ekonomik liderliğinin hızla iyileşmesi bizim olduğu kadar Türkiye'nin de çıkarınadır" dedi.

ABD'deki seçimlere de değinen Scowcroft, "ABD’de kim başkanlığa seçilirse seçilsin, yeni yönetim, Türkiye'nin merkezi önemini, bir dost ve müttefik olarak değerini iyi bilecektir” görüşünü ifade etti. General Scowcroft ABD Kongresi’ne sunulan Ermeni tasarılarına şimdiye kadar karşı çıktıklarını ve geçmesini engellediklerini belirterek “ Yeni dönemde yine böyle bir tasarı gelirse geçmesine karşı çıkacağız” dedi.

ŞAHENK: ABD DEĞİL KÜRESELLEŞME SORGULANIYOR

Toplantıda görüşlerini aktaran Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise “ Sorgulanan sadece ABD’nin ekonomik liderliği değil, küreselleşmenin bizzat kendisidir.Dikkatleri daha çok bu noktaya çevirmeli, hem daha dikkatli hem de daha aktif olmalıyız” dedi. Kriz bir günde çıkabilir ama krizin etkilerinin tamiri yılları alabilir” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı