Hisarcıklıoğlu: “Huzur olmazsa ticaret olmaz"

A.A
27.10.2008 - 21:10 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Huzur olmazsa ticaret olmaz. Ticaret olmazsa zenginlik olmaz. Herşey huzura bağlı” dedi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale'deki programları kapsamında, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ÇTSO) ziyaret etti.

Burada oda üyelerine yönelik bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de marka olan 10 kent bulunduğunu, bu rakamın 81'e çıkarılması durumunda ülkenin kazanımlarının artacağını söyledi.

Kazanımların ardından yaşanacak zenginliğin birliktelikten geçtiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Biz, birliktelikleri devam ettirebilirsek zengin olacağız. O zaman bir bakıma Çanakkale zengin olacak. Çanakkale'nin zengin olması demek, Türkiye'nin zengin olması demektir. Ben öyle görüyorum. Kültürümüzde (birlikte rahmet, ayrılıkta azap var) diye bir laf var. Bu birlikteki rahmeti elde edebilmek çok önemli” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, ailede, ortaklıklarda, kentlerde ve ülkede huzur istenmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Huzur olmazsa ticaret olmaz. Ticaret olmazsa zenginlik olmaz. Herşey huzura bağlı. Huzuru bozmaya fırsat vermememiz lazım. Onun için huzuru getirmemiz lazım. Zenginliğe giden yol huzurdan geçiyor. Komşunla kavgan olursa ticaretin olmuyor. Ticaretin olmayınca da ikinizin zenginliği aşağıya doğru iniyor.”

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin, ticaretlerinin yüzde 50'sini komşularıyla yaptıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Böylelikle, otomatikman hem komşu zengin oluyor, hem huzur ortaya çıkıyor, hem de ticaret olduğunda kavga yaşanmıyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, huzurun bozulmasına herkesin engel olması gerektiğine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bir erkeğe sorun bakılım. Evde o gün sabah hanımıyla ya da çocuklarıyla kavga etti. O gün çıkıp da işinde başarılı olması mümkün mü? Kafan evde olur. Bir iş yapamazsın. Evde bunu yaşıyorsak, ülke de aynı. Hiçbir fark yok. İş alemi olarak gerçekleri görmemiz, söylememiz lazım. Ancak herşey her yerde konuşulmaz. Neyi, nerede, ne zaman söyleyeceğimizi çok iyi bilmemiz gerekir.”

Ziyarette, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan tarafından Hisarcıklıoğlu'na seramik vazo hediye edildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı