Hisarcıklıoğlu: Habur yeterli değil, ikinci kapıya ihtiyaç var

Hürriyet Haber
17.02.2006 - 21:14 | Son Güncelleme:

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün Habur Kapısı'nın tek başına yeterli olmadığını belirterek, bölgede ikinci bir kapıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve MÜSİAD Konya Şubesi tarafından MÜSİAD Konya Şubesi Toplantı Salonu'nda basına kapalı olarak düzenlenen “Türkiye Ekonomisinin Değerlendirilmesi” konulu konferans öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Cari açık ülkede krize yol açar mı” şeklindeki sorusu üzerine Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'deki krizlerin altındaki nedenin, ödemelerin dengeye oturtulamaması olduğunu kaydetti.
Bugün cari açığın risk unsuru olarak görülmediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
“Çünkü finanse ediliyor. Finanse edildiği sürece cari açıkta bir problem olmaz. İleriye dönük düşünülürse Türkiye'nin gelir getirici kalemlerinin artırılması lazım. İhracat, turizm ve müteahhitlik gelirini artırıyor olmamız gerekir. Bu çerçevede ekonomi politikası ortaya konulursa bir risk olmaktan tamamen çıkar. Şimdilik finanse ediliyor, ama sonsuza kadar böyle gideceği görünmüyor.” “Irak'ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye'nin rolü nedir” sorusu üzerine ise Hisarcıklıoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırmasında Türk özel sektörünün önemli rol oynadığını, altyapı ve üstyapı inşaatlarında Türk yatırımcılarının aktif olduğunu bildirdi.

Irak'taki ekonomik gelişmelerden memnun olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bugün ihracatımız 2 milyar dolara geldi. Habur kapısı tek başına yeterli olmuyor. Bölgede ikinci kapıya ihtiyaç var. TIR'larımız Habur'da 20 gün karşıya geçebilmek için sıra bekliyor. Bu çerçevede Irak'taki ekonomik gelişmelerde yerimizi fazlasıyla aldık, daha fazlasını almamız lazım” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası'nın rezervlerinin giderek artmasıyla” ilgili bir soruyu da, “Merkez Bankası'nın rezervleri Türkiye'nin önümüzdeki 1 yıllık bütün borcunu ödeme kabiliyetine ulaşmış durumda. Bu çok iyi bir şey” diye cevapladı. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin her zaman geleceğe umutla bakmak zorunda olduğunu belirterek, “Türkiye iyi yolda gitmek zorunda. Bu yüzden iktidar özel sektörün ayağındaki prangaları çözerse, en büyük sorun olan işsizlik sorunu da çözülür” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı