"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Hisarcıklıoğlu: En büyük haksızlığı kadınlara yapıyoruz

ESKİŞEHİR Ticaret Odası’nın düzenlediği 2008-2009 vergi rekortmenlerine ödül töreni, diğer illerde yapılanlardan farklıydı. Şiir ve opera seslendirmelerinin yanı sıra fark yaratan asıl unsur ise ödüllerini alanların eşleri ile birlikte sahneye çıkıp ödüllerini almasıydı. TOBB Başkanız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da dediği gibi “Eskişehir’e de bu yakışırdı”...

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, başarılı işadamlarının arkasında kadınların, eşlerin bulunduğunu belirterek böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi. Eskişehir Sanayi Odası 2, Ticaret odası 7 meclis üyesi ile diğer illerdeki odalara göre kadın sayısı yüksek odalar.
TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu ise bu adımı bir ileriye götürdü. Rahmetli işadamı Mehmet Kemal Dedeman’ın “Eğer biz yekinebiliyorsak (övünmek, hava atmak anlamında...) arkamızdaki eşlerimiz sayesinde yekinebiliyoruz” dediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “aslında kadınlarımızı kandırıyoruz, arkamızda sen olursan güçlü oluruz diyoruz ama durum farklı“ dedi.
“Bu nasıl destekse; tapu kayıtlarının yüzde 90’ı erkekler üzerine” diyen Hisarcıklıoğlu, erkeklerin kadınlara haksızlık yaptığını kaydederek, “Haksızlık ve adaletsizlik üzerine kurulan her türlü düzen yıkılmaya mahkumdur. Hak ve adaletten sapmadığınız sürece güçlü olur ayakta kalırsınız, unutmayın” dedi...
İşte bu nedenle Türkiye’nin en büyük kadın organizasyonunu kurduklarını kadın girişimci sayısının mutlaka artması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin zenginleşmesi için girişimci sayısının mutlaka artması gerektiğini, kadın girişimcilerin çok daha hızla çoğalması gerektiğini söyledi. Türkiye’deki girişimci sayısının 1 milyon 300 bin ile yetersiz olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı, kadın girişimci sayısının ise sadece 70 bin olduğunu kaydetti.
İşadamlarına “Genç kızlarımıza girişimci olmalarını öğütleyin” diyen Hisarcıkloğlu, işsizlik sorununun da ancak böyle aşılacağını söyledi.
Bu arada geçmiş istihdama katkı tartışmalarını atıfta bulunan Hisarcıklıolu, Türkiye’nin yüzde 8.9 büyüdüğünü, 1.1 milyon kişiye istihdam yaratıldığını bunu da özel sektörün yarattığını, işaleminin görevini yaptığının altını çizdi.
BU BÜYÜME YETMEZ
Türkiye’nin küresel kriz öncesi üretim seviyesini yakalamış toplam 16 dünya ülkesi arasında 12. ülke olduğunu, yüzde 102 ile kriz öncesi seviyenin üzerine çıkıldığını hatırlatan TOBB Başkanı, “Ancak bu yetmez” dedi. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmesi gerektiği yolundaki hedefi önce kendilerinin telafuz ettiğini, şimdi tüm Türkiye’de ortak hedef olmasından memnun olduklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Ancak bu hedefe ulaşmak için daha fazla büyümeliyiz. Eğer ilk 10 ülke olacaksak iyi büyüdük ama daha iyi büyümeliyiz” şeklinde konuştu. İşadamlarına “birlik ve beraberlikten bereket doğar” diye çağrı yapan, Eskişehir’in bunu gösterdiğini, zaten beraberlik sağlayan şehirlerin marka şehir hale geldiğini söyleyen Hisarcıklıolu, Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk muhakemeleri kanunu gibi toplam 3 bin maddelik kanunların çıkarılması için işalemi olarak ortak iktidar ve muhalefeti gezip destek istediklerini bu sayede 2 yılda çıkacak yasanın 1 hafta içinde çıktığını kaydederek, bunun da birlik beraberliğe örnek olduğunu söyledi.
Hisarcıkloğlu, önderlik yaptıkları düzenlemelerin ardından şimdi de vergi denetmenlerinin de hesap verebilmelerini sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, aramalı ithalatının sebeplerini gidermek için mutlaka uğraşmak gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, vergisini zamanında ödeyenlerin ödüllendirilmesi, kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı sağlanması uygulamasının devreye girmesi, enerji üzerindeki kamusal yüklerin azaltılması ile sanayicinin ihracat taşımalarına navlun ve akaryakıt desteği sağlamak için çalıştıklarını da söyledi.
X