Gündem Haberleri

  Hırvat gazetesi 12 karikatür yayımladı

  ZAGREB/ŞRİNAGAR (A.A)
  07.02.2006 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Hırvatistan'da haftalık Nacional gazetesi, bugünkü sayısında, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürlerin 12'sini birden yayımladı.

  Gazetenin haberinde, “Basın özgürlüğü ve kamuoyu için temsil ettiği çıkarlar göz önüne alınarak, Nacional, bir şiddet dalgasına, Avrupa karşıtı duygulara neden olan bu karikatürleri yayımlama kararı almıştır” denildi.

  Şu ana kadar Hırvatistan'da bu karikatürleri yayımlayan tek basın kuruluşu olan Nacional, yeşil ve siyah renkli fon kullandığı birinci sayfasında karikatürlerden 6'sını, “Avrupa'yı titreten desenler” başlığıyla verdi. Haberde, “Bir şeyin ne kadar küçük olursa olsun bir dünya sorunu haline nasıl gelebildiğini göstermek için, bağımsız medya olarak, bu karikatürlerin yayımlanmasını ödev olarak addediyoruz” ifadesi kullanıldı.

  Hükümet de yazılı bir açıklama yaparak, Nacional'in tarzını reddettiklerini belirterek, “Hırvat hükümeti, medyanın dini, ırkı ya da bir başkasının ahlakını alaya alan konuları yayımlamaması gerektiğini düşünüyor” ifadesini kullandı.
  Açıklamada, hükümetin basının tam özgürlüğü için mücadele edeceği, bununla birlikte özgürlüğün, yayımlanan şeyin sorumluluğunu kapsaması gerektiğinin düşünüldüğü belirtildi.

  KEŞMİR

  Öte yandan Keşmir'in Hindistan'ın denetimindeki kesiminde, karikatürlerin yayımlanmasını protesto eden yüzlerce Müslüman ile polis arasında çatışma çıktığı bildirildi.

  Polis yetkilileri, çatışmanın, Danimarka bayrakları yakan ve Danimarka ile ABD aleyhtarı sloganlar atan yaklaşık 500 göstericiyi güvenlik güçlerinin durdurmak istemesi üzerine çıktığını kaydettiler. Göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba kullanıldığını belirtilen yetkililer, çatışmalarda en az 6 göstericinin ve 2 polisin yaralandığını bildirdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı