Ege Haberleri

EGE

  Hırsızlık küçük ama zarar büyük

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.02.2011 - 20:07

  Türkiye’de ilk kez bir üniversite bünyesinde hayata geçirilen, enerjisini kendi üreten model olan PAÜ Temiz Enerji Evi’ne güneş panellerinden gelen titanyum ve alüminyum alaşımlı borular önceki gece kesildi ve elektrik kablolarının bir bölümü çalındı.

  TÜBİTAK, Devlet Planlama Teşkilatı, Miami Üniversitesi, Bereket Enerji, Nexans İletişim’in desteklediği Temiz Enerji Evi’nin kablo ve borularının k çalınması sisteme büyük zarar verdi.
  Kablo satarak para kazanmanın amaçlandığı düşünülen hırsızlıkla panellerin güneş yönüne dönmesini sağlayan ve yıldırımdan koruyan paratoner sistemi zarar gördü.

  Sistem riske girdi

  PAÜ Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Harun Kemal Öztürk, “Kesilen titanyum ve alüminyum alaşımlı borularla bakır kabloları hurdacıya satsanız 50-100 lira bile etmez. Ama yaşanan olayın sisteme verilen zarar 15 bin lirayı buluyor” dedi.
  Kablolar kesildiği için panellerin güneşe dönmediğini belirten Öztürk, “Güneş panellerini yıldırım düşmelerinden koruyan sistem de çalışmıyor. Sistemin yeniden çalışır hale gelmesi boru ve kabloların yurt dışından ithal edilmesiyle mümkün olacak. Şu an sistem risk altında bulunuyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı