Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hırsızlık çetesi plaj açmış

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  02.02.2011 - 14:37 | Son Güncelleme: 02.02.2011 - 14:37

  İZMİR’de, Diyarbakır’daki aileleriyle anlaşmalı olarak kente getirdikleri gençleri, kendilerine ait evlere yerleştirip bakımlarını üstlenerek hırsızlık yaptıran çete elemanları, sorgularının ardından adliyeye sevkedildi.

  Elemanlarına çaldıkları mallar karşılığında yüzde 25 komisyon veren şüphelilerin, bu sayede elde ettikleri gelirle, Kuşadası’nda bir plajı devralarak işlettikleri belirlendi. Çetenin ayrıca, elemanlarından birisinin tevacüzüne uğrayan genç kıza önce zorla fuhuş yaptırdığı, hırsızlığa zorladıkları, kabul etmeyince işkence yaptıkları öne sürüldü.

  Basmane semtinde, bir kişinin silahla yaralanmasının ardından olayın hırsızlık şebekesi arasında hasaplaşma olduğunun belirlenmesiyle İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmalarında, himayelerine aldıkları kişilere zorla hırsızlık yaptırdıkları saptanan çetenin elemanlarının kimlikleri belirlenip takibe alındı.

  OPERASYON ÖNE ALINDI

  Polis, teknik takip sırasında, çete elemanlarından birisinin kadın akrabasını evlenmek amacıyla kaçıran kişinin yakını C.A.’yı işyerinden kaçırarak öldürmeyi planladığını öğrenince operasyonu erkene aldı. İzmir ve Diyarbakır’da 15 adrese eş zamanlı yapılan baskınlarda 15 kişi gözaltına alındı. Aramalarda 3 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatlı tabanca, 2 tüfek, 119 mermi, 25 fişek, 10 şarjör ele geçirildi. Bu arada çetenin elebaşı olduğu bildirilen S.E.’nin ise arandığı bildirildi.

  HIRSIZLAR DİYARBAKIR’DAN

  Çete üyelerinin verdiği bilgilerden ve polisin takibinden elde edilen bilgiler doğrultusunda şüphelilerin, Diyarbakır’dan aileleriyle anlaştıkları gençleri İzmir’e getirerek kendilerine ait evlerine yerleştirdikleri, bakımlarını üstlenerek hırsızlık yaptırdıkları belirlendi. Zanlıların ayrıca İzmir’de hırsızlık yapan kişileri de yine himayelerine alıp, diğer hırsızlık şebekelerine karşı korudukları tespit edildi.

  KURALLARA UYMAYANLARA İŞKENCE

  Hırsızlık yaptırdıkları kişilere çaldıkları mallar karşılığında yüzde 25 komisyon veren şüphelilerin, elde ettikleri paralarla Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde plaj işlettikleri, ayrıca lüks araçlara bindikleri tespit edildi. Şüphelilerin, başka hırsızlık gruplarına geçen ya da çaldıklarını az gösteren elemanlarını ise işkence yaparak cezalandırdıkları ortaya çıktı. Yaklaşık 15 elemanı bulunan çetenin 5 kişiye benzer nedenlerli işkence yaptıkları, ancak muğdurların korktukları ise çeteyi ele veremedikleri kaydedildi.

  GENÇ KIZA TECAVÜZ VE FUHUŞA TEŞVİK

  Çete elemanlarından birinin ise tuzağına düŞürdüğü Y.B.’ye önce tecavüz ettiği, ardından da zorla fuhuş yaptırdığı saptandı. Hırsızlık yaptırmaya çalıştıkları, kabul etmeyince de işkenceyle cezalandırdıkları tespit edildi. Çetenin elinden kaçan Y.B.’nin polise sığınarak yardım istediği ve yaşadığı korkunç işkenceyi anlattığı belirtildi.

  Sorgularının ardından 6 şüpheli, ifadeleri alındıktan sonra savcının talimatıyla serbest bırakıldı, 9 kişi ise adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin Emnniyet Müdürlüğü’nden çıkartılması sırasında bazı yakınları, görüntü alan basın mensuplarına saldırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı