Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hırsızlığa teşvik sistemi

<B>SUÇLU </B>mu değil mi, elbet adalet karar verir. Ama son günlerde gazeteleri işgal eden <B>‘‘Örümcek Ağı’’ </B>isimli operasyonla ilgili haberleri okudukça hayretten donuyoruz.

Bizimki gibi yolsuzluk haberleri karşısında nasır bağlamış bir toplumda hangi gerekçeyle bir insan hayretten donabilir?

Yanıtlayalım:

Hırsız da neticede bir insandır. Her insan gibi onda da vicdan vardır.

Ama mali ve ekonomik açıdan iki yıldır yoğun bakım ünitesinde bulunan bir devleti dahi soyacak kadar zelil (alçak) bir hırsızla karşılaştığınız zaman kanınızın donduğunu hissediyorsunuz.

Dünkü gazetelerde vardı:

Adam tezgáhı ahlaksızlık ağının tam ortasına kurmuş. İstanbul Emniyeti'nin en önemli müdürlerini teşkilatın içine almış. Gümrük yöneticilerinden vergi dairelerinin müdürlerine, oradan adı sanı bilinen holdinglerin patronlarına kadar geniş bir şebekeyi soygunlarına ve suçlarına ortak etmiş. Bu sayede devletten vergi iadesi adı altında 20 milyon 831 bin dolar karşılığı para almış. Daha doğrusu devletin bu kadar parasını çalmış.

Buraya kadarını okuyunca suçları varsa adalet cezasını verir demek istiyorsunuz, değil mi?

Söyleyin... Türkiye'de bugünkü mekanizmalar, bugünkü gibi işledikçe siz adaletin sahiden gerçekleşeceğini söyleyebilir misiniz?

İşlemez... Çünkü böyle büyük olaylarda çoğu kez olması gereken kanıtlar dosyada yer almaz.

Eğer bir yanlışlık (!) yapıldı da diğer sanıklarla tanıklar her şeyi açık açık ortaya koyacak kadar net ifade verdilerse, onun da çaresi vardır. Örneğin bu ifadelerin baskı ve işkence altında alındığı iddiası ortaya atılır. Becerilebilirse olay bu aşamada zaten çözülür. Çünkü mahkeme ‘‘hukuka aykırı yoldan sağlanmış bulunan’’ ifadeleri dikkate almaz.

Sayalım ki o da olmadı. Yani kanıtların reddi sağlanamadı.

O takdirde davanın uzaması için her şey yapılır. Biraz sabır, biraz beceri... Derken, zamanaşımıyla dosya kapatılır...

Eğer zamanaşımından yararlanma olanağı da yoksa üzülmeyin... Bir af yasası zaten imdada yetişir.

Diyelim ki o da olmadı...

Ne gam!

Turgut Özal'ın infaz hukukunu mahvetme pahasına çıkardığı ve halen yürürlükte olan bir yasa sayesinde zaten 5 yıl hapse mahkûm olsanız 2 yılda çıkarsınız.

Tamam, devleti soyana, ona yardım edene kızalım ama bir de düşünelim... Bu adamları aslında biz teşvik etmiyor muyuz?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI