ANKARA HABERLERİ

Hırsızlar değersiz heykelleri mi çaldı?

Ateş YALAZAN ayalazan@hurriyet.com.tr
22.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 21.10.2007 - 20:49

BAŞKENT’in en önemli sanat merkezlerinden biri.

Koleksiyonunda, onlarca önemli ve değerli tablolar, heykeller bulunuyor.

Ateş YALAZAN ayalazan@hurriyet.com.tr

Binası da tarihi eser durumunda.

İşte bu müze tam altı yıldır kapalı.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi, tadilat gerekçesiyle altı yıl önce kapılarını kapattı. Müzeyle ilgili gelişmeleri defalarca Ankara Hürriyet’te okudunuz. Konuyu ısrarla takip eden Ankara Hürriyet, geçtiğimiz aylarda Altındağ Belediyesi’nin müzenin restorasyonunu üstlendiğini de sayfalarına taşıdı.

Restorasyon ne durumda, tam olarak ne zaman bitecek? Bu soruların yanıtları çok net değil. Ancak geçen hafta bu sefer mizah hikayelerine konu olabilecek bir hırsızlık olayı da yaşandı. Eray Görgülü’nün haberine göre, hırsızlar kamyonla müzeye yanaşarak işçilerin gözü önünde iki heykeli aldılar ve sakin sakin uzaklaştılar.

Ancak bu hırsızlık olayından daha vahimi ise Güzel Sanatlar Genel Müdürü Mustafa Atalar’ın açıklamasıydı.

Atalar, olayı doğruluyor ancak heykeller için "envanter kaydı yoktu, eser niteliğinde değillerdi, kursiyerlerin dekoratif amaçlı yaptıkları heykellerden ikisiydi" gibi savunmalar yaptı. Ancak Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Başkanı Osman Altıntaş en az hırsızlık olayı kadar skandal bir iddiada bulundu. Altıntaş, Atalar’ın "kursiyerler yaptı" dediği heykellerin Türk Ocağı döneminden olduğunu ve cumhuriyet döneminin okuma yazma seferberliğini temsil ettiğini öne sürdü. Altıntaş ayrıca Atalar’ın "eser niteliğinde değildi" dediği heykellerin "Atatürk’ün büyük önem verdiği Türk kadınını simgelediğini ve Cumhuriyetin devrim kanunlarında öngördüğü millet mekteplerini çağrıştıran, elinde kitap okuyan genç kadınları sembolize ettiğini" söylüyordu.

Bakanlık yetkilileri yalanlasa da akıl ve mantık şu soruyu sormadan edemiyor:

"Hırsızlar onca zahmete ve riske girip, bir kamyonla müzeye gelip, hiçbir değeri olmayan, kursiyerlerin yaptığı heykelleri neden çaldı?"

Su kesintisi mi basınç düşüklüğü mü?

BAŞKENT’in bazı semtlerinde zaman zaman "gizli su kesintilerinin" devam ettiği iddiaları kulislerde sıkça konuşuluyor. Gökçek su kesintisi yapmadıklarını ısrarla vurgulasa da Çankaya, Ayrancı ve Dikmen’in bu sıkıntıyı yoğun olarak yaşadıkları bir gerçek.

Belediyenin 185 telefon numaralı su arıza servisi arandığında da şu açıklama yapılıyor:

"Basınç düşüklüğü nedeniyle evlere su ulaşmıyor. Boruların değiştirilmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor."

Aslında bu cümle de zaman zaman kesintiler yaşanan bu semtlere düşük basınçlı su verildiğini ve bu nedenle de kesintilerin yaşandığını kayda geçiriyor.

Gökçek kesinti uygulamadıklarını söylese de basıncı düşük su evlere ulaşmayınca doğal olarak da "su kesintisi" yaşanmış oluyor. Kavramlarla ilgili karışıklıklar bu semtlerin susuzluğuna da çare olmuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hırsızlar değersiz heykelleri mi çaldı? haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı