Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hırsızın torpili...

Muharrem SARIKAYA

Gümrükten Sorumlu Devlet Bakanı Rifat Serdaroğlu, göreve geldiğinden bugüne geçen sürede karşılaştıklarını bir cümlede şöyle özetliyor:

‘‘Hırsızın partisi olur mu?..’’

Serdaroğlu ardından karşılaştığı bir olayı anlatmaya başlıyor. Zaman zaman isim ve yer de veriyor. Ama, ‘‘Hiç değilse teftiş sonuçlanana kadar’’ bunların kullanılmaması ricasında bulunuyor.

Bakanlıkta her yıl yapılan rotasyonun süratle tamamlanmasını istemesiyle olay başlıyor.

Bu talimatı vermesinin üzerinden bir gün geçmeden bir milletvekili gelip rotasyona uğrayan bir memurun yerinde kalmasını talep ediyor. Serdaroğlu, talep kâğıdını alıp bu memurun dosyasına iliştirilmesini istiyor.

* * *

Bir gün sonra bu kez başka bir partiden bir milletvekili Serdaroğlu'nun eline, ‘‘Rıfat abi, bir yakınım, şu işimi yaparsan çok memnun olurum’’ diye kâğıt tutuşturuyor. Serdaroğlu, Bakanlığa gittiğinde talebin aynı memur için yapıldığını görüyor. Gümrük Müsteşarlığı yetkililerinden birini çağırıp, bu memurun rotasyon sonucu tayininin nereye çıktığını soruyor. Büyükkentlerden birine tayin olduğu, gideceği yerin yaşam standardı açısından daha iyi olduğu bildiriliyor.

Serdaroğlu önce, ‘‘Belki memleketi olduğu için o gümrükte kalmak istiyor’’ diye düşünerek konuyu kafasında kapatıyor.

Ancak daha gün dolmadan bu kez kapısını bir başka partiden bir milletvekili çalıyor. Kısa bir hoş-beşten sonra pusulayı uzatıyor. Serdaroğlu, pusulada aynı memurun adını görünce şaşırıyor.

‘‘Siz o bölge milletvekili de değilsiniz, yoksa bu kişi bir yakınınız mı?’’ diye soruyor. Milletvekili, ‘‘kuzeni’’ olduğunu söylüyor. Serdaroğlu, kâğıdın üzerine ‘‘Durumunun incelenmesi’’ yazıp memurun dosyasına konulmak üzere özel kalemine veriyor.

Sabah bakanlığa gelir gelmez bu memurun ne kadar süredir o gümrükte çalıştığını ve sicilinin nasıl olduğunu araştırmaya da karar veriyor.

* * *

Ertesi gün Bakanlığa gittiğinde yakın bir milletvekili arkadaşının ziyaretine geldiğini görüyor.

Daha kahveler içilirken, milletvekili arkadaşı konuya giriyor:

‘‘Rıfat abi, benim bir kuzenim var. Tayini çıkmış, şimdi kışa giriyoruz, bir süre daha orada kalsın. Müfettiş olarak bile orada kalmaya razı...’’

Milletvekili cebinden talep kağıdını çıkarıp uzattığında Serdaroğlu'nun gözlerinden ateş fışkırıyor.

‘‘Şimdi bu senin kuzenin mi?’’ sorusuna aldığı ‘‘evet’’ yanıtı üzerine Serdaroğlu yakın arkadaşı olmanın da verdiği rahatlıkla milletvekiline sesini yükseltiyor:

‘‘Haydi üç ayrı partiden üç ayrı adamı ayarlamış. Bu kadar dürüst adamsın, seni nasıl ayarladı? İki şehirden, iki ayrı kanatlardaki partiden insanlarsınız. Şimdi bu hanginizin kuzeni? Girme bu işe...’’

Bu söz üzerine milletvekili başka birinin aracılığıyla bu kişinin adını getirdiğini söyleyip talebinden vazgeçiyor. Serdaroğlu ise Gümrük Müsteşarlığı'na talimatını veriyor:

‘‘Bu adamın dosyasını hemen bana gönderin...’’

Dosya geldiğinde, bir önceki tayin işleminde de aynı şekilde ayrı partilerden 4-5 milletvekilinin aracı olduğunu görüyor. Serdaroğlu, memurun tayin işleminin hemen dondurulmasını ve takibe alınması talimatını veriyor.

Bununla da kalmıyor, devletin istihbarat birimlerinden de yardım istiyor. Bir süre sonra Emniyet İstihbarat'tan memur hakkında şu bilgi ulaşıyor:

‘‘Bu memurun yapılan incelemesi sonucunda, her hafta sonu İstanbul'a gidip hafta başında döndüğü ekte kupürleri bulunan uçak biletleri koçanlarından tespit edilmiştir. İstanbul'a gidişlerinde ..... adreste, sevgilisi olduğu tespit edilen ..... isimli kişiyle kalmaktadır.’’

Serdaroğlu, bilgi kâğıdını okudukça hayrete düşüyor.

* * *

İstihbarat bilgisi şöyle devam ediyor:

‘‘Bu kişinin iki villası, evleri, yazlığı, otomobilleri bulunmaktadır. Bankalarda ise büyük miktarda parası vardır. Bu kişiye, bir miras da kalmamıştır. Başka bir yan geliri de yoktur. Aldığı memur maaşı ile bu kadar parayı biriktirmesinin imkânı yoktur...’’

Serdaroğlu, bir roman okur gibi bütün bunları bir çırpıda anlatıyor.

Teftiş kuruluna talimat verdiğini, Emniyet İstihbarat'tan gelen bilgiler doğrultusunda da yapılacak araştırma sonucunda dosyayı savcılığa sevkedeceğini vurguluyor. Derin bir iç çektikten sonra ekliyor:

‘‘Devleti bunlardan temizlerken işimiz zor, ama başaracağız...’’

X