Hipertansiyona ameliyatlı tedavi

03 Kasım 2011 - 12:35Son Güncelleme : 03 Kasım 2011 - 12:35

Avrupa'da uygulanan ve kısa süre önce Türkiye'ye getirilen yöntemle, böbrek atardamarı etrafındaki sempatik sinir ağlarının radyofrekans ile yakılarak tansiyonun düşürülmesi sağlanıyor.

Yöntem, Bursa'da ilk kez 75 yaşında, 6 ilaç içmesine rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan bir kadına uygulandı. Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baybars Türel, yaptığı açıklamada, yöntemin 3-4 yıldır başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulandığını belirterek, “İlk deneysel olarak başlandı. Son 1-2 sene içinde Avrupa ülkelerinde ve Avustralya'da rutin uygulama içine girdi. Biz de 9 ay önce bu işin öncüsü Almanya'ya gittik ve yetkililerden kurs aldık” dedi.

YÖNTEM EN AZ 3 İLAÇ İÇEN HASTALARA UYGULANIYOR

Türkiye'ye yeni getirilen yöntemi sadece dirençli hipertansiyon hastalarına uyguladıklarını ifade eden Türel, şöyle devam etti:
“Yani yöntem, en az günde 3 ilaç içmesine rağmen tansiyonları kontrol dışı seyreden hastalara uygulanıyor. Bu çok ciddi bir toplum sağlığı sorunu. Hastalar ilaç tedavisine uygun olsa dahi yaklaşık yüzde 5'inde tansiyon yine kontrol dışı kalıyor. Bu uygulamada ilk olarak kasık bölgesi uyuşturulup, hastaya uygun şekilde ağrı kesiciler veriliyor. Kasık bölgesindeki son atardamarda noktasal bir delik açılarak kateter yardımı ile röntgen ışını böbrek atardamarları içerine ilerletilir. Her iki taraftaki böbrek atardamarları içerisinde uygun bölgelere radyofrekansı enerjisi verilir. Çünkü bu sinir ağından kaynaklanan sinyallerin hipertansiyonun gelişmesinde rol oynadığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu işlem ortalama bir saat sürüyor.”

Türel, ameliyatın ardından 3-6 aylık devam eden süreçte hipertansiyonun çok daha kontrol edilebilir seviyelere çekildiğini kaydederek, “Bize yeni bir yöntem sağlanmış durumda. Tabiri caizse yeni bir çığır açılmış durumda. Bizim hastamız oldukça dertli bir hastaydı. Tansiyonu kontrol dışıydı ve gece bile düşmüyordu. Uygulamanın ertesi günü tansiyonun normal seviyelerine düştüğünü gördük. Bu bizi de şaşırttı. En az 6 ay bir süreç bekliyorduk. Şimdi belki de bazı ilaçlarını kesme yoluna gidebiliyoruz” diye konuştu.

Ameliyat sonrası hasta yatağında soruları yanıtlayan 75 yaşındaki Nevin Becer, 7 yıldır hipertansiyon hastası olduğuna dikkat çekerek, “Şu an o kadar iyiyim ki anlatamam. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Daha önce fazla bir şey yiyemiyordum. Yolda yürürken düşecek gibi oluyordum. Uykumda bile rahat değildim. Bunlar herhalde artık olmayacak, çünkü tansiyonum çok düştü ve çok iyi hissediyorum” dedi.

Nevin Şener'in refakatçisi Dilek Şen ise annesinin günde 6-7 ilaç içtiğini vurgulayarak, “Vücudu sakin olduğu halde gece gündüz tansiyonu hiç düşmedi. Çok üzülüyorduk. Doktoru 'bu kadar ilacı bilfiil içse ayakta duramaz' diyordu. Sonradan bu uygulamanın Türkiye'ye getirildiğini duyduk ve geldik. Şimdi çok mutluyuz ve sağlıklıyız” diye konuştu.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • Selim Saglam 6.11.2011 16:57:07
  Tabii canim, bir kilo domates fiyatina yapilmasi gereken bir tedavi bu.
 • Arcan Abacan 6.11.2011 12:07:56
  İnsanları kesip biçip parasını almak için akıllaraına ne gelirse yapıyorlar. Peki yakılan o sinirleri tekrar canlandırabilirler mi?
 • um ak 5.11.2011 20:18:07
  Tv seyretmediğiimiz halde hipertansiyon var desek hala komiklik yapar gülermisiniz...ve sağlımızın maliyeti olamaz desem hala devam hesaplarmısınız?????
 • zekai çorapçı 4.11.2011 15:42:25
  TANSİYON HASTASI OLMAMAK İÇİN . TV LARDA HABERLERİ DİNLEMİYECEKSİN. HABER ÖNCESİ TANSİYONUNU ÖLÇ . 12--8 HABER SONRASI. YÜKSEK 13-14
 • Şimşir Tarak 3.11.2011 14:30:49
  Bu reklamın pardon haberin ilk yayınlandığı TV programında işin maliyetinden de bahsedilmişti. Acaba burada neden belirtilmiyor? Çok fahiş olduğunun farkına varıldığı için olabilir mi?
Sayfa Başı
Haberlerhürriyetyazarlarkısmetse olur hazaldizifragmanhazal babalıkhazal babalık kimdirkısmetse olur