Ege Haberleri

EGE

  HİPERMARKET MEKTUBU

  Burcu TANER, (DHA)
  11 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Eylül 2012 - 16:35

  Hipermarket yasasının TBMM’den çıkması beklenirken, esnaftan sonra sanayiciler de tepkilerini dile getirdi.

  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin (İAOSB) aylık dergisinde ‘Hipermarketlere mal vermeyi planlayan sanayici dostumuz: Dikkat’ başlıklı yazıda, yaşanan sıkıntılar anlatılıp, uyarıda bulunuldu.  Adeta ‘açık mektup’ niteliği taşıyan yazı imzasız sunulurken hipermarketlerin küçük üreticiyi yok ettiği, ülkede “hipermarketten alışveriş yapma çılgınlığı yaşandığı” kaydedildi. Yazıda, yok edilen küçük üreticinin bakkal, kasap, beyaz eşyacı, fırıncı gibi kesimler değil hipermarketlere mal temin eden üreticiler olduğu vurgulanırken son çıkan Ticaret Kanunu’nda yer alan ödeme sürelerine ilişkin düzenlemelerin hipermarket lobisi tarafından yasadan çıkarıldığı iddia edildi.

  Verilen mal emanet

  Bu lobinin çok güçlü olduğunu, kendisine kesilen faturaları bile istediği süre sonunda defterine işleyebildiğini belirten yazıda “Kendilerine nasıl bir ayrıcalık yarattılarsa ‘kısmi sorumlu ticaret’ mensubu imişler. Siz fatura kesip ürün sattığınızda aslında emanet satış yapıyormuşsunuz. Dolayısıyla istedikleri anda mallarınızı iade edebilirlermiş” denildi. Söz konusu yazıda ayrıca Hipermarket Yasası istenseydi bir günde çıkarılabileceği vurgulandı.

  ŞİKAYETLER

  Adını vermeyen sanayici şikayetlerini ise şöyle sıraladı: “Malını depolarına kendin teslim etmene rağmen faturanın yüzde 4-5 gibi bir miktarı lojistik bedeli olarak keserler, itiraz edemezsiniz. Mal tesliminde neredeyse bir gün beklemeye itiraz edemezsiniz. Hiçbir söylemini, çözüm önerini kabul etmezler, sana maliyet yükleyecek harcamayı yaptıktan sonra başka bir tarz mal teslimine geçiverirler. Birimlerdeki yetkililer kısa sürede değişir, yeni gelen eski kuralları reddeder. Siparişi yanlış vermişiz derler, malı 4 ay sonra iade etmeye kalkarlar. İtiraz edemezsin, dediğim gibi mal zaten emanet statüsündedir. Mevcut mağazaları büyüttük, konseptini değiştirdik diyerek yeni açılış ücreti isterler, itiraz edemezsin. Düzenli ödeme olması gereken hafta ödeme yapmazlar, yıl sonunda 40 yıl düşünseniz aklınıza gelmeyecek isimler altında paranızı keserler itiraz edemezsiniz. Dikkat ettiyseniz herkesin söylediği raf kirası, yeni ürün giriş ücreti gibi kesintilerden söz etmedim daha. İtiraz edemezsiniz çünkü hipermarket lobisi çok güçlüdür. Bazılarının muhasebesi yurtdışında tutulur, itiraz edemezsiniz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı