Ege Haberleri

EGE

  Hintlilere Türk zeytin ve zeytinyağı

  İZMİR, (DHA)
  22 Eylül 2015 - 14:22Son Güncelleme : 22 Eylül 2015 - 14:22

  Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Hindistan'ın Mumbai şehrinde Annapoorna World of Food India gıda fuarına katıldı.

  15 ülkeden yaklaşık 200 firmanın katıldığı Arjantin, Avusturya, Kore, Singapur, Suudi Arabistan ve A.B.D'nin milli katılım organizasyonu gerçekleştirdiği fuarla ilgili bilgi veren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Er, yıllık 230 milyar dolar gıda ürünü ithal eden Hindistan'daki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

  Son yıllarda Hindistan gıda ve içecek sektöründeki en önemli iş platformlarından biri haline gelen ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu FICCI organizatörlüğünde gerçekleştirilen Annapoorna World of Food India fuarında Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Davut Er, fuara Avrupa ve Asya'nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti.

  Fuar sırasında Hindistan'da ciddi ithalatçı firmalar ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Er, "Hindistan'da zeytinyağı tüketimi son yıllarda yıllık yüzde 50-60 oranında artıyor ve 10 bin ton tüketime ulaştılar. Bizimde ülke olarak hedefimiz Hindistan pazarında yüzde 25 paya ulaşmak. Yoğun olarak vejetaryen ürünlerin tüketildiği 1 milyarı aşkın nüfusu ile Hindistan, tanıtım çalışmaların karşılığının alınacağı bir ülke. ZZTK'nın açtığı bu yolda ihracatçı firmalarımızın kararlı ve doğru adımlar atarak başarılı olacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı