Gündem Haberleri

  Hintli balıkçı Körfez’i ısıttı

  Hürriyet Haber
  17.07.2012 - 02:06 | Son Güncelleme:

  İran’ın nükleer programı ve Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehditleriyle iyice ısınan Basra Körfezi’nde dün yürekleri ağızlara getiren bir olay yaşandı.

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kenti açıklarında bir Amerikan savaş gemisi kendisine hızla yaklaşan bir tekneyi ateş açarak batırdı. Olayda batan geminin kime ait olduğu uzun süre belirsiz kalınca, ABD savaş gemilerin bölgede sık sık görülen İranlı Devrim Muhafızları’na ait sivil sürat teknelerinden birini hedef almış olabileceğini akla getirdi. Ancak BAE resmi ajansı WAM birkaç saat sonra, teknenin Hintlilere ait bir balıkçı teknesi olduğu olduğunu ve yakıt ikmal gemisi USNS Rappahannock’tan açılan ateşte bir Hindistan vatandaşının öldüğünü ve üç Hintli’nin de yaralandığını duyurdu.

  RUS GEMİLERİ KIBRIS'TA

  ABD Donanması olayı doğrularken, 9 metrelik teknenin hızla Rappahannock’a doğru geldiği, “yapılan sayısız uyarıya rağmen yönünü ve hızını değiştirmediği” ileri sürüldü. AFP’ye konuşan bir Amerikalı yetkili “2000’den beri küçük teknelere karşı çok hassasız” açıklamasında bulundu. 12 yl önce El Kaide’inin bir intihar saldırısında bomba yüklü küçük bir tekne Yemen’in Aden kenti limanındaki USS Cole destroyerine çarpmış, gemide 10 metre çapında bir delik açıp 17 askerin ölümüne yol açmıştı.

  Öte yandan ABD dün Basra Körfezi’ne uçak gemisini planlanandan önce göndereceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri George Little, “USS John C. Stennis” gemisinin, Ortadoğu’dan dönecek geminin yerine yaz sonunda yollanacağını belirtti. Bölgede halihazırda iki uçak gemisi bulunuyor, ancak birinin USS John C. Stennis gemisi ulaşmadan dönmesi öngörülüyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı