Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hint Champissage

Narendra Mehta ile ilk kez geçen yaz Barselona’da, Dermalogica’nın geleneksel kongresine katıldığımda tanıştım.

Yaptığı baş masajıyla kendimden geçtim! Eşiyle birlikte Türkiye’ye gelen Mehta’nın uyguladığı Champissage nedir, sizin için yazdım...

Geçen yaz Barselona’da yapılan ve dünyadaki tüm Dermalogica bakım uzmanlarının katıldığı büyük bir kongrede, Doğu’nun iyileştirici yöntemlerinin Batı’nın stresli hayatının içine nasıl bir oksijen gibi katıldığını izleme imkanı bulmuştum. Orada tanıştığım ve büyük ilgi gören Hint Champissage (baş masajı) uzmanı Narenda Mehta’ya o kadar hayran olmuştum ki Dermalogica’nın Türkiye temsilcisi sevgili Adnan Bey’den kendisini mutlaka Türkiye’ye davet etmesini rica etmiştim. Benim ricamdan mıdır bilinmez(!) Narenda Mehta Dermalogica’nın davetlisi olarak İstanbul’a geldi! Ben de kendisini yakaladım.

Bakın, Narenda Mehta, pek yakında Dermalogica cilt bakım merkezlerinde de uygulanmaya başlanacak Champissage’ı nasıl anlattı: <ı>

Hintli Champissage, Ayurvedik sağlık sistemine dayanmaktadır. Champi Hint dilinde baş masajı anlamına gelen orijinal bir kelimedir. Ayurveda sözüne gelince; Sanskritçe’de "ayur" hayat anlamına, "veda" bilgi anlamına gelir. Ayurveda ruhsal ve fiziksel dengeyi sağlayan bedenin tüm açılarını, bilinci ve ruhu içeren eski bir Hint tıp sistemidir.

Hint baş masajı; Hindistan’da özellikle kadınların daha dolgun, daha sağlıklı saçlara sahip olmak için binlerce yıldır uyguladıkları bir masaj. Champissage basit bir baş masajının ötesindedir. Fiziksel masaj ile daha gizli bir masaj tekniğini birleştirerek kişilerin enerji noktalarını (çakralarını) etkiler. Toplamda birbirine bağlı olan 7 çakra vardır. Champissage en yüksek 3 tanesine yoğunlaşır. Sahasrara başın tepesinde, Ajna alnın ortasında, Vishuddha ise boyunda bulunur. Bu yüksek enerji noktalarında çalışmanın tüm vücut enerjisini dengeleyen çok güçlü bir etkisi vardır. Normal bir masaj sırasında fark edilemeyen bu etki, Champissage ile yakalanabilir.

Baş, boyun ve omuzlar vücudunuzdaki önemli enerji merkezleridir. Eğer stresli veya sinirli iseniz gerginlik bu bölgede birikir. Gerginlik daha sonra boyunda ve omuzlarda sertleşme, gözlerde zorlanma, baş ağrısı hatta saç dökülmesine neden olabilir.

Hintli Champissage, tıkanıklığı, düğümü çözen, rahatsız edici gerginliği dindiren sıkı ve nazik ritimler içerir. Bununla birlikte sadece fiziksel etkisi olmayan Champissage, aynı zamanda ruhu sakinleştirir, rahatlama sağlar ve stresi hafifletir. Kaygılı, stresli, üzgün, sıkıntılı bir kişi, rahatlatıcı bir bakımdan sonra daha rahatlamış, daha mutlu bir ruh hali ile kalkabilir.

Eski bir atasözü şöyle demektedir; "Mutlu bir zihin ilaçtır, daha iyi bir reçete olamaz." Champissage; bireylerin kendi doğal iyileşme potansiyelleriyle temas etmelerine yardımcı olur ve böylece bireyler kendi iç huzurlarını sağlamada daha yetkin olurlar.

Özellikle ana kas gruplarının etkilediği bölgelerde vücudun boyun ve omuzlar gibi belirli bölgelerinde çalışmak anında rahatlık sağlar. Gerginlik rahatlar, lif düğümleri ve nodüller çözülür. Dolaşım ve lenf sisteminin etkinliği artar, toksinler gergin kaslardan dağılır, esneklik ve akışkanlık yeniden kazanılır. Masaj ilerledikçe müşteri rahatlar, nefesi derinleşir ve vücut git gide daha fazla oksijeni içine çeker.

Kişilerin bakım sonrası baskı problemlerine çözüm olduğunu söylemeleri normaldir, çünkü sonuçta beyin çok daha fazla oksijenli kana ihtiyaç duyar. Dengelenmiş olan çakra ise ayrıca bir yarar sağlar. Hayat enerjisini yayarak ve serbest bırakarak akışını sağladığınızda, kişi her yönden destek aldığını hissedecektir. Bu şekilde iyileşme gerçekleşir. Kaliteli sevginin farkına varılır, kalp yeniden hızlanır, yaşama sevinci artar. Kişiler çoğu zaman bakımdan farkında olmadan gülümseyerek ayrılırlar.

NARENDRA MEHTA KİMDİR?

 Manüpülasyon terapisti

"Hint Baş Masajı" kitabının yazarı ve HarperCollins tarafından basılan "Hint Yüz Masajı Sanatı" kitabının yazarlarından birisidir. Bir yaşından beri tamamen görme engelli olan Narendra Mehta; yüksek hassasiyete sahip bir dokunma gücü geliştirmiştir. Vücut uygulamalarında 30 yılı aşkın bir deneyime sahiptir ve çeşitli vücut uygulamalarına katılmıştır.

1978 yılında "Baş Masajı"nı araştırmak üzere Hindistan’a gitti, akabinde Champi’nin geleneksel formuna ve bir terapist olarak kendi deneyimlerine dayanan eşsiz Champissage terapisini geliştirdi. 15 yılı aşkın süredir manüpülasyon terapisti olarak çalışmakta ve yıllardır Indian Champissage üzerine dersler vermektedir. 1995 yılında L.C.I.C. kurmuştur ve gerek İngiltere’den gerekse yurt dışından pek çok öğrenci yetiştirmektedir.

Hint Champissage hareketleri

Bu hareketler stres semptomlarını, ağrıyı ve acıyı gidermek, ruhu dinlendirmek için cilt bakımınıza katılabilir.

AŞAĞI DOĞRU ÜTÜLEME

Hareketin amacı: Kol ve omuz kaslarını ısıtma, rahatlatma...


İki elinizi kullanın, omuzun başından dirseklere doğru çalışın, elinizin avuçiçi, yumrusu ve ayası ile orta derecede baskılar uygulayın. Kolun bir yanında 3 kez, kolun arkasında 3 kez ve son olarak da kolun önünde 3 kez hareketleri yapın.

AYALARI YUVARLAMA

Hareketin amacı: Kol kaslarındaki düğüm ve nodülleri kırmak...

Ellerinizi kolların üst kısmına (deltoid kaslarının üzerine) yerleştirin, parmaklarınız önde kalbe doğru. Avucunuzun arka kısmını kasların üzerinden orta derecede baskı ile parmaklarınıza doğru yuvarlayın. Hareketin sonunda çimdiklemediğinize emin olun. Kolun orta kısmında ve dirseğin yukarısında tekrarlayın. Tüm süreci iki kez tekrar edin.

SİLECEK

Hareketin amacı: Kafatasını ısıtmak, canlandırmak, baştan başa dolaşımı arttırmak...

Bir eli kulağın önüne, parmakları başı desteklemek için alına yerleştirin. Ters elinizi kullanın, başın yan tarafında hafif friksiyon hareketleri yapın. Hareketi diğer tarafta da tekrarlayın. Tüm süreci iki kez tekrar edin.

SIKIN VE TUTUN

Hareketin amacı: Baş ağrısı gerginliğini serbestleştirmek...


Bu hareket 3 kısımdan oluşur. Dirsekleriniz açık, iki elinizi başın arka tarafına, parmaklarınız boyuna gelecek şekilde yerleştirin. Avuç içiniz ile içeriye doğru orta derecede baskı uygulayın. Bir süre bu şekilde kalın ve yavaş yavaş elinizi çekin. Aynı hareketi kulakların önünde parmaklarınız alna gelecek şekilde yapın. Son olarak başın üst kısmında parmaklar göz hizasında olacak şekilde tekrarlayın. Tüm süreci iki kez tekrar edin.

ŞAKAKTA DAİRESEL FRİKSİYON

Hareketin amacı: Şakaktaki gerginliği ve göz yorgunluğunu hafifletmek...


Ellerinizi kulakların önüne avuç içleriniz şakaklara gelecek şekilde yerleştirin. Avuç içleriniz ile hafif baskılı geniş ve yavaş daireler çizerek yüzü kaldırın. Parmaklarınızla elmacık kemikleri üzerinde dairesel hareketlere devam edin, hafifçe avuç içlerinizi kulakların önüne kaydırın. Son olarak şakaklarda hafif dairesel hareketler yapın. Tüm süreci iki kez tekrar edin.

KUNDAN MEHTA KİMDİR?

HarperCollins tarafından basılan "Hint Yüz Masajı Sanatı" kitabının yazarlarından birisidir. Yüz Gençleştirme tekniği, sağlık kazandıran, yüzü yukarıya doğru çeken doğal bir masajdır. Bu masaj; fiziksel masaj ve reiki deneyimlerinin sonucunda Kundan tarafından geliştirilmiştir.

Kundan, L.C.I.C’de Yüz Gençleştirme eğitim kurslarına öncülük etmektedir. 10 yıldan uzun bir süredir vücut uygulamaları yapmaktadır. Güzellik terapisti ve aynı zamanda Bowen Tekniği ve Champissage üzerine eğitim görmüştür. Ayrıca Reiki ustasıdır. Kundan Narendra Mehta’nın eşidir ve yanında Hint Baş Masajı öğretmektedir.

Champissage’ın yararları Fiziksel Yararları

- Genel ve belirli kasların rahatlamasını sağlayarak anında rahatlama sağlar.

- Fibroz adezyon’lar (düğüm ve nodüller) çözülebilir.

- Gergin düğümlü kaslardan toksinlerin dağılmasını sağlar.

- Kronik boyun ve omuz tutulmasının rahatlamasını sağlar.

- Saç derisini rahatlatır.

- Dokuların oksijen alımını arttırır.

- Tıkanık kaslarda kanın dolaşımını arttırır, beyin için ekstra oksijen sağlar.

- Lenf dolaşımını destekler ve arttırır.

- Eklem hareketini ve oynaklığını geri kazandırır.

- Saçların uzamasına yardımcı olur.

- Baş ağrısı, gözlerde zorlanma, kulak ağrısı, kulak çınlaması, çene ağrısı, sinüs tıkanıklığı, boyun ve omuz tutulması, uykusuzluk ve uyku problemlerin şiddetini azaltır.

- Kişinin bütün olarak rahatlamasını sağlar.

Zihinsel Yararları

- Sakinlik, huzur ve sükunet hissi verir.

- Kaygıyı azaltır.

- Canlılık ve konsantrasyon sağlar.

- Berrak, net düşünme sağlar.

- Zihinsel yorgunluğun, tedirginliğin, depresyon ve stresin dağılmasına yardımcı olur.

Ruhsal yararları

- Çakra enerjisini dengeler.

- Tıkalı enerjiyi serbest bırakır, her seviyedeki enerjiyi destekler.

- Genel enerjik iyileşme sağlar.
X