Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hindistan'da yeni bir eyalet doğuyor

  Hürriyet Haber
  10.12.2009 - 11:31 | Son Güncelleme: 10.12.2009 - 11:31

  Hindistan hükümeti, ayrılıkçıların protestoları üzerine güneydeki Andra Pradeş eyaletinden yeni bir eyalet çıkarmaya karar verdi.

  Ayrılıkçı hareketler eyaletin az gelişmiş ve kurak Telengana bölgesinin ayrı bir eyalet olması için 50 yıldır mücadele ediyordu.

  İçişleri Bakanı Palaniappan Çidambaram, Başbakan Manmohan Sing ve Andra Pradeş Başbakanı K. Rosaiah'la yapılan görüşmeler sonucunda, Telangana eyaletinin kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Çidambaram, "Telangana eyaletini oluşturma süreci başlatılacak" dedi.

  Andra Pradeş'in kuzey ve kuzeydoğusundaki toprakları kapsayan Telangana bölgesinin halkı, eyaletin diğer kesimleriyle aynı dili, Telugu dilini konuşuyor. Ancak ayrılıkçılar, bölgelerinin yıllardır ihmal edildiğini iddia ediyorlardı.

  Bölgenin üst düzey politikacılarından K. Çandrasekhara Rao'nun açlık grevine başlamasından sonra kızgın protestocular 11 gün önce sokaklara dökülmüş ve eyalet meclisini basma tehdidinde bulunmuşlardı. Protestocular, polisle çatışmıştı.

  Rao, bakanlığın kararından sonra 11 gündür sürdürdüğü açlık grevini bıraktığını açıkladı. Telagana eyaletinin kurulması yanlısı yüzlerce kişi, kararın açıklanmasından sonra sevinç gösterilerinde bulundu.

  Hindistan'da halen 28 eyalet ve federal yönetime bağlı 7 bölge bulunuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı