Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hindistan'da Hindu-Müslüman gerginliği: 28 ölü

  Hürriyet Planet
  09 Eylül 2013 - 10:35Son Güncelleme : 09 Eylül 2013 - 16:03

  Hindistan'ın kuzeyindeki Muzaffarnagar bölgesinde Hindular ve Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda en az 28 kişi hayatını kaybetti. Olay Hindistan'da son yıllarda en fazla insanın öldüğü, din kökenli çatışma olarak tarihe geçti.

  Hindistan polisi, ülkenin 200 milyonluk nüfusuyla en kalabalık eyaleti Uttar Pradeş'teki Muzeffarnagar'ı çevreleyen köylerde hafta sonu çatışmaların çıktığını, 28 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından bazı kişilerin kayıp olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.

  Cep telefonları ve sosyal medya aracılığıyla yayılan söylentilerin şiddetin bastırılmasını güçleştirdiğini söyleyen polis yetkilileri, çatışmaların ardından bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

  HİNDİSTAN'DA KANLI ÇATIŞMA / FOTO GALERİ

  Askerlerin evlerde silah araması yaptığı ve başkent Yeni Delhi'nin 105 kilometre kuzeydoğusundaki Muzaffernagar'daki iş yeri ve okulların bugün kapalı olacağı ifade edildi.

  Çatışmalar, binlerce Hindu çiftçinin, bir kadının cinsel tacize uğramasını protesto eden üç Hindu'yu öldürenlerin adalete teslim edilmesi için miting düzenlemesinin ardından çıktı. Çiftçilerin eve dönerken saldırıya uğramasıyla başlayan çatışmalar, komşu köylere de yayıldı ve ordu durumu kontrol altına almak için devreye girdi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı