Gündem Haberleri

  Hindistan Keşmirli militanlarla masaya oturuyor

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 13:17 | Son Güncelleme:

  Hindistan yönetiminin, Keşmirli ayrılıkçılarla masaya oturma kararı aldığı bildirildi. Hindistan'ın, Keşmirli ayrılıkçılarla ilk kez görüşme kararı alması, Himalaya bölgesinde yıllardır devam eden soruna barış yoluyla çözüm bulma girişimi olarak değerlendiriliyor.

  Hindistan Başbakan Yardımcısı Lal Krishna Advani ile ''Tüm Partiler Hürriyet Konferansı'' adı altında toplanan 24 grubun temsilcileri arasında yapılacak görüşmenin tarihine henüz karar verilmediği kaydedildi.

  Nükleer silah kapasitesine sahip Pakistan ile Hindistan, Keşmir sorunu nedeniyle iki kez savaştılar. Hindistan, İslamabad yönetimini, Keşmir'de şiddet eylemleri düzenleyen militanların bölgeye sızmasına olanak tanımakla  suçluyor.

  Hindistan yönetimi sorunun başlangıcından bu yana, Hürriyet Konferansı yetkilileri ile görüşmeyi reddediyordu.  Hürriyet Konferansı içinde, Pakistan yanlıları ile bağımsızlık yanlıları arasındaki görüş farklılıkları nedeniyle bölünmeler olmuş veKonferans güç kaybetmişti. Bölgede çıkan çatışmalarda 1989 yılından bu yana 63 binden fazla kişi öldürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı