Ege Haberleri

EGE

  Hilton gibi huzurevi

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.05.2000 - 00:01

  İzmir'de yaşlılara ikinci bahar yaşatacak deniz ve dağ manzaralı bin kişilik modern huzurevi, Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete girecek

  NARLIDERE'de Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nce yaptırılan huzurevi, beş yıldızlı otel konforu, yeşili ve maviyi kucaklayan körfez manzarasıyla bin yaşlıya yuva olmaya hazırlanıyor.

  1992'de başlandı

  PROJESİ İskandinav ülkelerinde yapılan incelemeler sonunda çizilen, temelini 1992'de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in attığı yaşlılar kompleksinin 29 Ekim'de hizmete açılması hedefleniyor.

  Gökdeleni de var

  114 dönüm alan üzerine kurulan, 16 kat 32 daireli sosyal konut olarak kullanılacak gökdelenin yanı sıra, 144'ü tek yataklı villa tipi 43 bloktan oluşan huzurevi 816 dinç, 266 bakıma muhtaç yaşlıyı barındıracak.

  Rötuşlar kaldı

  TÜRKİYE'nin en büyük ve modern huzurevini eksiksiz hizmete açacaklarını, rötuşların sürdüğünü belirten yetkililer, ‘‘İşletme yönetmeliği hazırlanıyor. Kabul koşulları ve ücretler henüz belli değil’’ dedi.

  Lüks otel gibi

  HUZUREVİ, Narlıdere'de otoyol gişelerin üst kısmında yer alıyor. 8 yıl önce temel atıldığında bin 500 kişi olarak planlanan, ancak ön kısımdaki kayma yüzünden çift kişilik odalar tek kişiliğe dönüştürülerek kapasitesi bine indirilen huzurevinin yapımı Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nün bir yan kuruluşu olan Emek İnşaat tarafından gerçekleştirildi. 200 milyar lira tahmini bedelle inşaatına başlanan, geçen 8 yıl içinde maliyeti 30 trilyon liraya ulaşan huzurevinde konut olarak kullanılacak blokların yanı sıra sosyal tesisler de yer alıyor.

  Hobi odaları da var

  ÇOK sayıda personelin görev alacağı huzurevinde idari blokların yanı sıra sosyal konut olarak 16 katlı apartman bulunuyor. Yaşlıların kalacağı stüdyo tipi konutlarda her odada mutfak, tuvalet, banyo mevcut. Çalışanların çocukları için kreşin bile düşünüldüğü, 56 yataklı revir ve fizik tedavi merkeziyle sağlık hizmetinin de verileceği huzurevinde yaşlıların zamanlarını sevdikleri uğraşlarla geçirmeleri için hobi odaları hazırlandı. Yaşlılar hobi odalarında resim yapabilecek, halı dokuyacak. Çiçeği seven yaşlılar özel serada istedikleri çiçeği dikip, yetiştirecek. Terasları, süs havuzlarıyla cennetten köşelerin hazırlandığı komplekste şanslı yaşlılar gezinti yapabilecek. Bloklarda ayrı yemekhaneler, oturma salonları yer alıyor. Komplekste balo salonu, restorant ile anfi tiyatro da var.

  Yönetmelik çalışması

  ÖNCELİKLE dinç yaşlıların alınacağı huzurevine giriş koşulları henüz belirlenmedi. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri, işletme yönetmeliğinin hazırlandığını, kimlerin hangi koşullarda tesise kabul edileceğine, ücretlerinin ne olacağına karar verilmediğini söyledi. Tesisin en iyi şekilde hizmet verebilmesi için personelinin de öncelikli olarak sağlanması gerektiğini belirten yetkililer, ‘‘Bekçiden bahçıvana, doktordan idare amirine kadar çok çeşitli birimlerde çok sayıda personel çalışacak. Yönetmelik çıktıktan sonra hem personel alımı gerçekleşecek, hem de başvurular alınacak. Hedefimiz tesisi 29 Ekim'de hizmete açmak’’ dedi.

  İstanbul’daki örnek

  EMEKLİ Sandığı Genel Müdürlüğü'nün İstanbul Etiler'de 500 yaşlıya hizmet veren bir huzurevi bulunuyor. İzmir'in yanı sıra Ankara'da da bir huzurevi inşaatını sürüyor. İstanbul'daki huzurevine 60 yaşın üzerinde sandık emeklileri kabul ediliyor. Dinç yaşlı olarak tanımlanan kendi işini kendisi yapabilen, başta zihinsel sağlık sorunu olmayan kişiler kalıyor. Huzurevinde iki kişilik oda fiyatları aylık 65 - 75 milyon, tek kişilik oda fiyatları 95-111 milyon lira arasında değişiyor. Yemek ve her hizmetin dahil olduğu ücretlere katsayıya göre artış yapılıyor. İzmir'deki huzurevinin şartlarının da buna benzer olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı