Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hikmetyar’ın önünde diz çökenler, bugün Ata’ya saygı duruyor

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dünkü grup toplantısında, daha önce aşırı İslamcı Afgan lider Gülbettin Hikmetyar’la fotoğraf çektiren Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ağır bir dille eleştirdi.

  Baykal, şöyle konuştu:

  ‘Bugünkü iktidar, Cumhuriyet’e tepki ve dini istismar anlayışlarına dayalı bir siyaset geleneğini günümüze taşımış, demokratik rejimin olanakları içinde, parlamentoda üçte iki çoğunlukla iktidara gelmiştir.

  SAHİP ÇIKTILAR

  Cumhuriyet’e açıktan karşı çıkanlar, şimdi Cumhuriyet’in sembollerine sahip çıkma ihtiyacı içindeler.
  ‘Anıtkabir’de sap gibi duracaksınız’ diyenler, bugün Atatürk’ün önünde saygıyla başlarını eğmek durumunda kalmışlardır. Cumhuriyet’e karşı olanlar, Cumhuriyet’e inanıyormuş gibi davranmak ihtiyacı içindeler. Cumhuriyet, kendisine meydan okuyanları, kendisine saygı duyar noktaya getirmeyi başarmıştır. Dün Hikmetyar’ın önünde diz çökenler, şimdi Atatürk’ün önünde saygıyla duruyorlar.’

  Hukuk kaçağı ders veremez

  BAŞBAKAN Erdoğan’ın rektörlere sert mesajlar vermesini, Baykal şu sözlerle eleştirdi: ‘Yargıyı, onun bunun tecavüzünden, tasallutundan kurtarmalıyız. Türkiye’nin en yakıcı ihtiyacı budur. Neden bunu yapmıyoruz? Sıra mı gelmiyor yoksa yapmak birilerinin işine mi gelmiyor? Sen daha bağımsız yargıdan korkuyorsun, ona buna hukuk dersi vermeye hakkın var mı? Seni gidi yargı, hukuk kaçağı seni. Bu iki yüzlülüktür.’

  Sarıgül’e 10 bin YTL ödeyecek

  ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’nin ocak ayındaki olağanüstü kurultayında yaptığı konuşmada kendisine ‘rüşvetçi’ ve ‘eşkıya’ ithamlarında bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a açtığı tazminat davasını kazandı. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü karar duruşmasında mahkeme, Sarıgül’ün 100 bin YTL (100 milyar TL) manevi tazminat isteminin kısmen kabulüne karar vererek, Baykal’ı 10 bin YTL (10 milyar TL) manevi tazminata mahkûm etti. Sarıgül’ün avukatının karar özetinin yayınlanması ve fazlaya ilişkin istemleriyse reddedildi.

  Baykal’dan 300 milyarlık dava

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘12 Eylül döneminde sahne yasağımın kaldırılması için şimdi bir parti genel başkanı olan kişi benden servet istedi’ diyerek kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla şarkıcı Bülent Ersoy aleyhine 300 bin YTL’lik (300 milyar TL) manevi tazminat davası açtı. Baykal’ın avukatı Şahin Mengü’nün açtığı açılan davanın dilekçesinde, Baykal’ın 12 Eylül sonrasında avukatlık yaparken sahne yasağı olan Ersoy ile sadece bir kez telefonla görüştüğü kaydedidi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı