« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hikmet Karaman'la 90 dakika

Usta Teknik Direktör Hikmet Karaman Süper Kupa'yı dakika dakika analiz ediyor...

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

HİKMET KARAMAN ANINDA YORUMLUYOR

UZATMA BÖLÜMÜNÜN İLK YARISI

Şu ana kadar biz sadece iki takımı yorumladık. Asıl yorumlanması gereken, saha şartlarının maça ve futbolculara ne kadar etkisi olduğudur.
Geçmiş yıllarda Barcelona ile Hamburg arasındaki bir özel maça davetliydim. Alman Kicker dergisi, "Çimin uzunluğu ne kadar? Çimi hangi suyla suluyorsunuz? İçindeki mineraller neler?" diye Barcelona Kulübü'nden bir rapor istemişti.

ÇİMLERDEN MİKROP KAPABİLİRSİNİZ

Hatta bir başka hatıramda Atletico Madrid-Real Madrid maçını yorumlamaya gitmiştim. Halen Hürriyet'te spor yazarlığı yapan Serhan Asker ile sahaya girmiştik. Görevli ikimizi de anında dışarı çıkardı. Çimin ayakkabılarımızdan mikrop kapabileceğini ve bu mikropların da oyunculara zarar vereceğini söyledi. Böyle bir zeminde oynanan futbol için futbolculara da hak vermek gerekir.
Uzatmalar her iki takımın da daha kontrollü olduğnu gösteriyor. Kötü hava ve saha şartlarının yaratmış olduğu durum oyuncuların performansını olumsuz etkiler, seyredenleri de seyir zevkinden uzaklaştırır.

70-80. DAKİKALAR ARASI


Galatasaray yine önde baskıyı bıraktı, rakibi daha çok kendi sahasında kabul etmeye başladı. Bu, Fenerbahçe'ye gol getireceği gibi, dönen topları Fenerbahçe karşılayamazsa ve Galatasaray da Bruma-Olcan ikilisiyle boş sahaları bulursa Burak'ı gol pozisyonlarıyla buluşturabilirler.

DÖNEN TOPLAR

Fenerbahçe hücumdayken, dönen toplarda Galatasaraylı oyuncular boş alanları değerlendirip kontratakla gol bulabilirler. Dolayısıyla az önce belirttiğimiz gibi, Fenerbahçe dönen toplara çok dikkat etmelidir.

Hikmet Karamanla 90 dakika

PRANDELLİ'NİN OYUNCU DEĞİŞİKLİKLERİNİN OYUNA ETKİSİ

Prandelli benim düşünceme göre doğru değişiklikler yaptı. Hem orta sahada Emre-Meireles-Mehmet Topal üçlüsüne karşı direnç gücü yüksek Selçuk-Melo-Yekta üçlüsünü koyarak, Bruma'nın da kanata gelmesiyle hem sayısal eşitliği sağladı, hem de topu kazanınca çok çabuk atağa çıkacak bir oyuncu (Bruma) kullanmaya başladı.
Gözden kaçmaması gereken bir olaya dikkat çekmek istiyorum... Galatasaray oyuna Muslera-Chedjou-Telles-Melo-Sneijder (5 yabancı) ile başladı. Bu dizilişte Bruma'ya yer kalmamıştı. Prandelli mecburen Sneijder'i çıkararak Bruma'yı oyuna aldı.

Hikmet Karamanla 90 dakika

45-60. DAKİKALAR ARASI: Galatasaray takımı rakibi önde karşıladığı zaman Fenerbahçe'nin hücum organizasyonunu engelliyor. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, topun olduğu bölgede kayma-kademe ve presi iyi yaptıklarında, sahada daha kompakt, ama bunu yapamadığı zaman da oyunun inisiyatifini Fenerbahçe'ye kaptıran bir Galatasaray görüyoruz.

Hikmet Karamanla 90 dakika

45-55. DAKİKALAR ARASI:

Galatasaray takımı ikinci yarıya daha farklı başladı. Rakibi daha önde karşılayan, pas trafiğini engelleyen ve böyle olunca da ilk devrenin tersine oyunu önde tutmaya çalışan bir Galatasaray izledi. Hal böyle olunca Fenerbahçe oyun kurmakta zorlanmaya başladı.

İLK 45 DAKİKA: İlk yarıda topa sahip olan, daha çok pas yapan ve hücumda daha fazla görünen takım Fenerbahçe idi. Bu süreçte oyunun kontrolü hep sarı lacivertlilerin elindeydi. Galatasaray takımı ise, Fenerbahçe'yi orta sahanın gerisinde karşılayıp onlara fazla pas yapma imkanı tanıdı ve buradan kazandığı toplarla kontratağa çıkıp gol bulmaya çalıştı.

Örneğin sol bek Caner ilk 45 dakikada sürekli ataklara katıldı. Normalde Olcan ve Caner'in düellolarını görmemiz gerekir, ancak Caner sürekli tekti. Yahut Emre ile Meireles'in değişken dip koşularında veya orta saha paslaşmalarında Sneijder'in orta sahaya gelip Melo ve Selçuk'a yardım etmesi gerekirdi. Ancak bu yapılamadığı için sayısal denge sağlanamadı, oyun hep sarı lacivertlilerin lehine gelişti.

Ayrıca Burak Yılmaz iki stoperin kontrolünde etkisiz kaldı. Özellikle ilk 45 dakikada pas yapmakta ve pozisyon bulmakta zorlanan bir Galatasaray izliyoruz. Futbol, karşıtların oyunu. Yani, aynı pozisyonda oynayan futbolcuların, top kayıplarında mutlaka pozisyon alıp rakiplerini karşılaması gerekir.

İLK 25 DAKİKA:
Galatasaray bu zaman diliminde orta saha hakimiyetini Fenerbahçe'ye kaptırmış durumda. Şu an itibariyle oyun Fenerbahçe'nin lehine gelişiyor. Galatasaray'ın gol şansı ise sadece kontratağa kalmış...
Sarı kırmızılıların bu durumu tersine çevirebilmesi için Olcan, Sneijder ve Yasin'in mutlak surette rakipleriyle birlikte gelmeleri ve hatta onları daha önde karşılayıp top kazanmaları gerekir.

Hikmet Karamanla 90 dakika

* İLK 10 DAKİKA: Galatasaray'ın olgun bir atağı yok. Daha çok Fenerbahçe'yi karşılayan bir düzende duruyorlar ve dönen ikinci topları kazanarak atağa çıkmaya çalışıyorlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler