Hijyensiz temizlik olmaz

Yaşadığımız ortamlarda hijyen sağlamak için harcadığımız zaman ve emek boşa gitmiyor. Zira araştırmalara göre enfeksiyonları büyük oranda ev, okul, iş yerlerimizden alıyoruz. Mikroplar 24 saat içinde milyonları bulabiliyor. Temizlik sırasında yüzeylerin üzerinde bezi gezdirmek yetmiyor.

Mesude ERŞAN
07 Mayıs 2010 - 21:13:46

Temizliğe, hijyenin de eşlik edebilmesi için daha fazlasına ihtiyaç var. Baharı fırsat bilip, gerçek temizlik yapmak isteyeler için işte birkaç öneri:

Salonlarımız çok zaman geçirdiğimiz ortak yaşam alanlarımızdan. Dolasıyla en fazla kirden, pislikten nasibini alan yer de burası. Eğer evdeki bir kişide üst solunum yolu enfeksiyonu varsa ve örneğin aksırma yoluyla koltuğa bulaşırsa, mikrobun orada 6 saat kadar canlı kalması mümkün. Bu yüzden hijyen sağlamak, temizlikte önceliğimiz olmalı.
* Yerleri, halıları silerken özel temizlik ürünlerinden yararlanmanızda yarar var. Yerler parkeyse ve daha fazla parlamasını istiyorsanız, ıslatılıp iyice sıkılmış bezle temizledikten sonra, balmumu veya sulu cila kullanın.
* Seramik karoları bir bez ya da sünger süpürge yardımı ve temizlik deterjanıyla yıkayın. Sonra bir güderi parçasıyla kurulayın. Seramik yüzeylere cila sürmek, ayakların kaymasına yol açabilir.
* Perdeniz astarlıysa kuru temizlemeyi tercih edin. Siz yıkarsanız içerikteki farklı kumaşlar, farklı derecelerde çekebilir. Perdeler çok büyükse çamaşır makinesini zorlar. Küvette yıkayabilirsiniz.
* Kılıfları kumaşın özelliğine uygun olarak yıkayın. Henüz ıslakken yerlerlerine yerleştirin. Işık ütüyle üstlerinden geçin.
* Masa ve sandalyeleri unutmayın! Ahşabı, sulandırılmış deterjan emdirilmiş nemli bir bezle temizleyin. Durulayın ve parlatın. Arada sırada aerosollü balmumu kullanın.
* Boyalı ahşap, hassas ya da eski bir ahşap olmadıkça biraz sabunlu suyla temizleyin, temiz suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Lekeleri saf temizlik ürünleriyle ovun.

LEKELER NASIL ÇIKAR

* Kumaşınıza sabun yapışmışsa sert hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bıçak yardımıyla, nazikçe kazıyın.
* Leke yapan rujsa, etere veya oksijenli suya bastırdığınız pamukla silin.
* Mum döküldüyse... Sakızdaki gibi üzerine buz koyun ve katılaşmasını sağlayın. Yine keskin olmayan bir bıçakla kazıyın. Ya da sıvı balmumu uygulayın, sonra da yumuşak bir bezle parlatın.
* Mobilya üzerindeki lekenin üstünü talk pudrasıyla kaplayın ve leke emilene kadar bırakın. Sonra pudrayı bir bez yardımıyla temizleyin.

BANYO TEMİZLİĞİNDE SİRKEDEN YARDIM ALIN

* Banyoyu özel ürünlerle temizleyin. Muslukları tel yüzey temizleyicileriyle ovalamayın. Krom lavabolar hassas ürünlerle temizlenmeli. Parlatıcı ve arıtıcı ürünler zarar verebilir.
* Duş süzgeçlerinin kireç bağlamış yerlerinin üzerine sirke dökün. Kireci gidermek için suyun altına tutup iyice durulayın. Süzgeç tıkanmışsa, sıcak sirke veya kireç çözücüye batırın. Delikleri açmak için eski bir diş fırçasını deneyebilirsiniz.
* Fayansların aralarını ihmal etmeyin. Kolayca küf tutabilir. Fırça ve özel ürünlerle ovalayın ve ardından durulayın.
* Tuvalet fırçasının başına bir bez sarın. Çamaşır suyu döküp, klozeti sildikten sonra bekleyin. Tekrar silip, durulayın.

FIRIN HERGÜN TEMİZLENMELİ

* Mutfak lavabonuz seramikse, dibine emici kağıtlar yerleştirin. Üzerine çamaşır suyu dökün. 30 dakika bekletin. Sonra kağıtları toplayın ve lavaboyu iyice durulayın. İnox lavabonuzu hergün bulaşık deterjanıyla yıkamanız şart. Su lekeleriyle 90 derecelik alkol veya beyaz sirkeyle başetmeniz mümkün.
* Fırın her gün temizlenmeli. Temizlikte doğal malzemelerden yanaysanız, fırın sıcak olduğunda karbonata batırılmış ıslak bir bezle silebilirsiniz.
* Izgaralar bulaşık makinesinde yıkanabilir. Temizlemenin bir başka yolu da ızgara ve levhaları, sıcak su doldurduğunuz musluklarda bir süre beklettikten sonra fırçayla ovalamak.
* Temizlikte kullandığınız sünger, bez ve fırçaları durulayın. Eğer fırça fazla kirlenmişse sirkeli suya batırın. Bez ve süngerleri kurutun.

El yıkama kişisel hijyenin ilk kuralı

Kişisel hijyen ihmale gelmez. Bunu sadece kendiniz için, başkaları için de yapın. Eller tek başına önemli bir hastalık kaynağı olabilir. Kişisel hijyen için ilk kural el yıkama. Çünkü eller, günlük yaşantımızda çevremizle her türlü bağlantımızı sağlayan, gün boyunca sürekli kirlenen ve bu nedenle de bol miktarda bakteri barındıran organımız. Tüm dış ortam kirleticilerinin sürekli etkisi altındayız. İnsan derisi bir dereceye kadar dışarıdan gelen kirleticilere karşı koruyucu bir engel oluşturur. Ancak derideki çatlaklar, yaralar bir takım hastalık etkenlerinin kolayca vücuda girmesine yol açabilir. Doğru el yıkamak için:
* Önce takı ve mücevher gibi aksesuvarları çıkarın.
* Ellerinizi ıslatın ve sabun alın.
* Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak aralarıyla tırnakların kenar ve uçları sabunla köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturun.
* İyice durulayın.
* Kuruladıktan sonra, kamuya açık bir tuvaletse aynı kağıt havluyla musluğu kapatın.

Duşun standardı yok ideali her gün alınması

Herkesin duş alma sıklığı farklı. Yaşam şekli, alışkalıklar nedeniyle belirli bir standarttan söz etmek zor. Fakat hergün duş almanın hiçbir sakıncası yok. Önümüz yaz, bunu sadece kendiniz için değil, yakın çevreniz için de yapın. Aşırı duş almak cildi kurutabilir. Özellikle bacak ve bel bölgesini nemlendiriciyle beslenmesi öneriliyor.

Antibakteriyel yetmez suya sabuna dokunmak şart!

Antibakteriyel jeller ve özel hijyen mendilleri geçtiğimiz kışın en gözde ürünleriydi. Antibakteriyal jeller içlerinde belirli bir miktar dezenfektan-antibakteriyel kimyasal madde taşır. Su ve sabunun olmadığı ortamlarda bakterileri uzaklaştırabilir. Ancak su ve sabunun yerini tutamaz. Ayrıca bu tip jeller aşırı ve sık kullanıldığında ellerde kuruluk, tahriş egzeması gibi sorunlar doğurabilir.
Hijyen mendilleri de günlük kirleri bertaraf etmede, yine su-sabun olmayan durumlarda kullanılabilir. Ancak örneğin tuvalet sonrası ya da sokakta oyundan dönen bir çocukta etkin temizlik ve hijyen sağlamaz. Özellikle bu mendillerle yüz ve genital bölge gibi ince ve hassas deri bölgelerinin temizliğini yapmak tahrişlere ve alerjilere neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2010 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün