"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Hıfzı Topuz’un önerisini nasıl gerçekleştireceğiz

YAZARLARIN el yazıları yitip gidiyor. Kişisel eşyasını ailesi korumazsa, onu da bulmak, bir edebiyat müzesine vermek mümkün değil.

Sanatçının, edebiyatçının yaşamına ışık tutacak, hakkında yapılacak çalışmalarda yararlanılacak belgeleri bulamıyoruz.

Çünkü bunların korunacağı, sınıflandıracağı bir kurumumuz yok.

Hıfzı Topuz, bir yıldır Nâzım Hikmet’in romanını yazıyor.

Paris’te Güzin Dino’dan Nâzım Hikmet’ten Abidin Dino’ya gelen belgeleri istediğinde, Güzin Dino, onları Normandiya’da “Yayıncılık Belgeleri Enstitüsü”ne bıraktığını söylemiş.

Paris’ten 160 kilometre uzaklıktaki merkezden randevu alıp gitmiş.

Şimdi merkezi anlatan e-postasını köşemde okuyacaksınız:

ÖRNEK ALACAĞIMIZ BELLEK-BELGE MERKEZİ

“Çağdaş Yayıncılık Bellekleri Enstitüsü IMEC (Institut des Memoires de l’Edition Contemporaine) bundan yaklaşık 25 yıl önce yayınevlerinin, yazar, araştırmacı, eleştirmen örgütlerinin ve kamu sektörünün girişimiyle Paris’e 160 km uzaklıkta kuzeyde Caen kenti yakınlarında eski bir manastırda kurulmuş. Ardenne Manastırı denen bu tarihsel yapının zengin bir geçmişi var. 12. yüzyıldan kalma bu manastırda II. Dünya Savaşı’nın sonlarında Almanlar 25 Kanadalı askeri kurşuna dizmişler.

Enstitü’nün 16 üyeli bir yönetim kurulu var. Kurula eski kültür bakanlarından Jack Lang başkanlık ediyor. Merkezde 45 kişilik bir ekip çalışıyor. Enstitünün belki de dünyada bir eşi yok. İnsan ve toplum bilimlerinde ün yapmış yazar ve araştırmacılarla onların mirasçıları yıllardır özenle sakladıkları elyazılarını, günceleri, notları, gönderilen mektupları ya da yollanan mektupların kopyalarını buraya bağışlıyorlar.

Bunların arasında Louis Althusser, Michel Foucault, Jacques Derrida, Eric Rohmer, Claude Louis Esteve, Jacques Lemarchand, Felix Guattari, Lucien Levy-Bruhl, Alain Touraine, Edgar Morin ve Nâzım Hikmet gibi ünlülerin yazıları yer alıyor. Bu belgeleri ya sağken kendileri vermişler ya da ölümlerinden sonra yakınları vermiş. Evlere, apartmanlara sığmayan, küflenen, çürüyen bu belgeler böylece koruma altına alınmış.

Merkezde bunlar arşivleniyor, dosyalanıyor, envanterleri yapılıyor, kataloglara işleniyor, kutulara yerleştiriliyor ve titizlikle saklanıyorlar.

Üniversite öğretim üyeleri, araştırma yapan öğrenciler merkezden randevu isteyerek belgeler üzerinde çalışıyorlar. Onlara gece kalmaları için otel ve yemek sağlanıyor. Günlerce orada yaşayabiliyorlar. 90 kadar yayınevi IMEC ile işbirliği yapıyor. Merkezde 400 yazarın ve 22 derneğin belgeleri yer alıyor. IMEC ayrıca 6 ayda bir zengin bir dergi yayınlıyor. Seminerler, sempozyumlar, konferanslar ve sergiler düzenliyor.”

* * *

BİZDE DE böyle bir merkezin kurulması gerekir.

Ne yapmak gerekir? Yayınevleri, kurumlar ve devlet bunun için ne yapabilir?

Bir başka yazıda çözüm önerilerini tartışacağız.
X