Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hidrojen benzin karışımlı araç Yeni

  Hürriyet Haber
  27.08.2006 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Rusya'da, hidrojen benzin karışımıyla çalıştırılan ilk aracın basın tanıtımı yapıldı.

  Nijniy Novgorod, Ulyanovsk ve Moskova güzergahında ilk seferini yapan, normal benzin motoruna sahip kamyonete hidrojeni yakmaya yarayan bir cihaz ilave edildi.

  Bir Rus şirketinin geliştirdiği benzin ve hidrojen karışımından oluşan yeni yakıt 2 araç üzerinde denenirken, araçlardan sadece biri Nijniy Novgorod'dan Moskova'ya gelmeyi başarabildi.

  Yetkililer, diğer aracın motorunun Nijniy Novgorod kentinin çıkışında arıza yaptığını belirterek, arızanın hidrojenden dolayı meydana gelmediğini söylediler.

  Hidrojen ve benzinin karışımından elde edilen yeni yakıtı basına tanıtan Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın milletvekili Pyotr Şelits, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamyonetlerinin Moskova'ya kadar 2 bin 300 kilometrelik mesafeyi kat ettiklerini kaydetti.

  Bu gösterinin, kendisinin başkanlık yaptığı Rusya Milli Hidrojen Enerjisi Birliği tarafından düzenlendiğini belirten Şelits, “Bu tanıtımın başlıca amacı, hidrojen ve benzin karışımından oluşturulan yakıtın daha ekonomik ve çevreci olduğunu göstermektir. Hidrojen kullanılması benzin tüketimini çok azaltacak ve çevreye verilen zararı yarı yarıya indirecek” dedi.

  Başkanı olduğu birlik tarafından hazırlanan hidrojen cihazının bütün benzinli motorlara takılabileceğini söyleyen Şelits, şöyle devam etti:

  “Bu cihazın ortalama değeri bin dolar. Ancak bu sayede benzin tüketimi en az yüzde 50 oranında azalmakta. Zehirli gazların oranı da yüzde 25 oranında düşüyor. Hesaplarımıza göre hidrojen yakıtı cihazı koyulan her arabada 40 bin kilometreden sonra yapılan tüm masraflar telafi ediliyor.”

  Rusya'nın dünyada ilk defa hidrojeni yakıt olarak kullanan ülke olduğunu da belirten Şelits, “İkinci Dünya Savaşı sırasında, Leningrad kenti abluka altındayken hidrojen kullanılıyordu. Biz, hidrojen enerjisinin kullanımında Rusya'nın kaybettiği pozisyonu geri kazanmalıyız” diye konuştu.

  Rusya'da benzinin litresi 71 cent.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı