Dünya Haberleri

  Hidroelektrik santralinde patlama: 8 ölü, 67 kayıp

  Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)
  17.08.2009 - 20:07 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Krasnoyarsk kentindeki Yenise nehrinde bulunan ve ülkenin en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Sayano-Shushinskaya Hidroelektrik Santrali'nde onarım sırasında meydana gelen patlamada 8 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi de yaralanırken, 67 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

  Bu sabaha karşı saat 04.42'de Sayano-Shushinskaya Hidroelektrik Santrali’ndeki iki hidro ünitesinin patlaması sonucu oluşan sarsıntı, makine dairesinin duvarlarının kısmen yıkılmasına neden oldu. Patlamada 8 kişi hayatını kaybederken, 14 kişinin yaralandığı ve 67 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Patlamanın etkisi ile açığa çıkan suyun önüne gelen herşeyi yok ettiği ve bu nedenle kayıpların çoğalacağından endişeleniyor.

  Hidroelektrik santralindeki makine ünitesi arızası sebebiyle nehire sızan transformatör yağı geniş bir alana yayıldı. Çevre Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Yenise Nehri’nde 5 kilometre uzunluğunda transformatör yağı tabakası oluştu. Bakanlık ayrıca, sızıntının kapladığı alanın 25 kilometrekare olduğunu açıkladı. Bu sıra dışı olay sonucu istasyon durduruldu. Nehri kaplayan yağ tabakasının temizlenmesi için çevre korumacılar olay yerine gitti. Yapılan ilk incelemede içme suyunu tehdit edecek bir tehlike bulunmadığı kaydedildi.

  Kazadan birkaç saat sonra, petrol ürünlerinin suya karışıp karışmadığının anlaşılması için üç farklı bölgeden su örnekleri alındı. İlki üst bölge, ikincisi Sayano-Şuşenski Barajının aşağı kısmı ve üçünde bölge ise Mainski Barajının alt kısmı olmak üzere su örnekleri toplandı.

  Yetkililer, Sayano-Shushinskaya Barajının su bölgesinde sürekli ekolojik izleme yapılacağını belirttiler. Ayrıca yetililer, Sayano-Shushinskaya Barajındaki havuza sızan petrol ürünlerinin, Sayanogorsk, Minusinsk ve Abakan şehirlerinin içme suyunu tehdit etmediğini bildirdiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı