Gündem Haberleri

  Hidroelektrik santral inşaatına suç duyurusu

  Muhammet KAÇAR/GÜNEYSU (Rize), (DHA)
  22.05.2010 - 15:24 | Son Güncelleme:

  RİZE'nin Güneysu İlçesi’nde yapımı sürdürülen Adacami Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatının su iletim tünellerinde patlatılan dinamitler yakındaki evlere zarar verdi. Mahalle sakinleri savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  Adacami Köyü’nde yaklaşık 2 aydır inşaatı süren 32 megavatlık Adacami Santrali'nin, 70 haneli ve 250 nüfuslu Zincirliköprü Köyü Güneli Mahallesi’nde açılan su iletim tünellerinde dinamitle yapılan patlatmalar çevreye zarar verdi. HES tünelinin yakınında şirket tarafından satın alınıp boşaltılan evlerin yanı sıra Adem Çolak’ın evindeki kolonlar hasar gördü. Çolak'ın baba ve ağabeyinin mezarlarının taşları kırıldı, mezarlarda çökmeler oldu.

  Mahalle sakinleri şirket aleyhine Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şirket ise tünel inşaatı girişine ‘Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz’ tabelasını astı.

  Patlatmaların deprem gibi sansıntıya neden olduğunu ve camların kırıldığını belirten Adem Çolak, “Burada yapılan patlatmalar nedeniyle evlerimiz ve mezarlarımız zarar gördü. 24 saat çalışan jeneratör sesi nedeniyle geceleri uyuyamıyoruz. Her patlatmada evlerimizde büyük sarsıntılar oluyor, camlar kırılıyor, çatlaklar oluşuyor. Tedirginlik yaşıyoruz. Firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerden de bir sonuç alamadık. Bu nedenle savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.
  Bu arada, Güneysu Çevre Platformu üyelerinin, Gürgen ve Başköy dereleri üzerinde kurulması planlanan ‘Tepe- 1’ ve ‘Tepe- 2’ ile Deresi üzerinde kurulması planlanan ‘Alicik- 1’ ve ‘Alicik- 2’ regülatörleri ve hidroelektrik santrali projelerinin yürütmesinin durdurulması istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı