GAZİANTEP HABERLERİ

Hıdıroğlu: Vergi tabana yayılmalı

DHA
04.10.2017 - 13:38 Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Ticaret Odası, Vergi Dairesi Başkanlığı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından 'izaha davet' adı ile yeni getirilen müessese hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme seminerinde Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, katılımcılara vergi incelemelerinde yeni bir enstrüman olan 'izaha davet' metodu konusunda sunum yaptı. Toplantının açılışında Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu birer konuşma yaptı.

Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, vergi vermenin bir vatandaşlık görevi olduğunu, son dönemde vergisini düzenli ödeyene vergi indirimi ve yeniden yapılandırmaların iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını söyledi. Vergi konusunda yapılan düzenlemelerde öncelikli hedefin verginin tabana yayılması olması gerektiğini ve yapılan düzenlemelerde amacın kayıt dışılığını azaltmak olduğunu vurgulayan Beyhan Hıdıroğlu, şöyle dedi:

"Vergi artışlarının tartışıldığı bir gündemde vergide 'İzaha daveti ve inceleme( sürecini konuşuyoruz. 1 Eylül’de yürürlüğe giren 'İzaha Davet' düzenlemesi ile bakanlık vergi kaybına neden olduğu gerekçesiyle takibe düşen mükellefleri izaha davet edecek. Bu düzenleme ile Maliye Bakanlığı, mükelleflere vergi incelemesi, cezai yaptırım ve takdir komisyonlarına sevkten önce son bir şans daha veriyor. Bu uygulamanın devlet ve mükellef ilişkilerini daha sıcak hale getireceğini düşünüyorum. En azından mükellef psikolojik olarak da rahatlayacak. İyi niyetli mükelleflerin korunup kollandıklarını hissetmeleri, dertlerini anlatıp paylaşabileceklerini bir müessesenin olduğunu bilmesi çok önemli. Bu yeni yöntemin vergi incelemesi öncesi pratik bir düzeltici beyan mahiyeti taşıyan bir uygulama mahiyeti taşımaktadır. 01.09.2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulan bu yöntem ile vergi inceleme süreci bir anlamda öne çekilerek mükelleflerin gönüllü beyan sistemi benzer bir sistem ile pratik sonuca gitmeleri hedeflenmektedir" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hıdıroğlu: Vergi tabana yayılmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:54
Sayfa Başı