« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hiddink: Pişman değilim

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, 2012 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde yarın Azerbaycan ile yapacakları son maçla ilgili olarak, “Azerbaycan'a karşı kendi evimizde kazanamıyorsak Euro 2012 finallerine gitmeyi hak etmiyoruz demektir” dedi.

A.A. - Övünç ÖZDEM / İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Hollandalı teknik adam, yarınki maç öncesi Swissotel'de düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Azerbaycan Milli Takımı'na saygı duyduklarını ancak, Türkiye'nin kendi evinde yapacağı bir maçta Azerbaycan karşısında mutlaka kazanması gerektiğini ifade eden Hiddink, şunları kaydetti:

“Yarın eleme grubunda son maçı oynayacağız. Bir yıl önce başladığımız zaman mücadelede en büyük rakiplerimizin Belçika, Avusturya ve Almanya olduğu söylemiştik. Zorlu bir mücadele olacaktı, bunu da gördük. Mücadele sonucunda birinci olamıyorsak finallere gitmek için diğer yöntem 2. olmaktı. Biz de bunu yakalamak üzereyiz. Rakibimize saygımız olmasına rağmen, Azerbaycan gibi rakiple ekiple evimizde oynadığımız zaman bu karşılaşmayı kazanmalıyız. Bu karşılaşmayı kazanamıyorsak o zaman Euro 2012 finallerine gitmeyi hak etmiyoruz demektir.”

Türkiye'nin, play-off şansı için çok önemli olan Almanya-Belçika maçını da değerlendiren Guus Hiddink, “Almanya'nın Belçika ile yaptığı maçların istatistiğine baktığımız zaman ve şu andaki Almanya'nın oynadığı maçlara baktığımız zaman, Almanya'nın Belçika'ya puan kaybetmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Hiddink, milli takımda sakatlığı bulunan kaleci Volkan Demirel'in kadrodan çıkarılmasının ardından diğer bütün futbolcuların oynayabilecek durumda olduğunu bildirdi.

Hollandalı teknik adam, basın toplantısında daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"PİŞMAN DEĞİLİM"

"Türkiye'yi seçtiğim için pişan değilim. 14 aydır zevkle çalıştım. Tek üzüldüğüm şey şu: oyuncularla daha fazla bir araya gelmek isterdim. Böyle olunca takım toplantıları ve idmanlardaki konuşmaların daha iyi sahaya yansıyacağını düşünüyorum"

"FEDERASYONLA İLİŞKİMİZ İYİ"

"Mahmut Özgener zamanında kendisiyle haftalık görüşüyorduk. Yeni federasyonla da ilişkilerimiz iyi. Yeni yönetimin Türk futboluyla ilgili halletmesi gereken sorunları var tabii."

"ALMANYA'YI YENEMEZSEK BANA PARA ÖDENMEZ DİYE BİR DURUM YOK"

Hiddink, "Aldığınız paranın karşılığını verebildiniz mi" şeklindeki bir soru üzerine, yanında oturan Mehmet Topal'ı örnek göstererek; "Mehmet Topal sakattı ve bir süredir Valencıa'da oynayamadı. Buna rağmen parasını almıştır. Şimdi çok farklı ödüllendirme şekilleri var. Örneğin siz de kötü bir haber yazsanız müdürünüz paranızı vermemezlik yapmıyor. Bunlar benim için de geçerli. Almanya maçını kazanamadık diye para mı kesecekler, ya da sadece kazandığımız zaman mı para ödenecek ? Bizden en baştan şartlarımızda anlaşmıştık, taraflar yükümlülüklerini yerine getirmeli...

DUYGULAR DÜŞÜNCELERİN ÖNÜNE GEÇİNCE...

"Duygular düşüncelerin ötesine geçtiği zaman oyuncular organizasyonda yapması gereken görevleri unutuyorlar ve bu sık sık oluyorsa da oyuncuları değiştiriyoruz. Bunu daha az yapmaları gerekiyor. Oyuncularımızın daha fazla şey yapmaktan ziyade daha az şeyleri ve kendilerine verilen görevleri yapmaları gerekiyor. Örneğin korner atışında oyuncular bahsedilen görevleri yaparlarsa daha az sıkıntı çekersiniz. Duyguları da eleştirmek güçtür. Biraz bizim yapımızdan kaynaklanıyor."

"ARDA ÇOK SAYGILI BİRİ"

"Arda konusunu tabii ki açıklığa kavuşturabilirim. 2-0 olduktan sonra daha fazla risk almak istemedim. Bu yüzden onu değiştirdim. Benim yanıma geldiğinde İspanyolca olarak ona ihtiyacımı olduğumu söyledim. Oyuncunun sahadan çıktığında her zaman gülmesi gerekmiyor. Ona da sorsanız saygısızlık yapıp yapmadığını daha iyi olur. Benim görüşüm normal bir hoca-oyuncu ilişkisiydi. Arda çok saygılı bir kişi, sadece ben değil yardımcılarım, diğer oyuncular, gençlere karşı da öyle. Takımın içinde yarattığı atmosfer çok iyi. Sadece kendini düşünen bir yıldız oyuncu değil, yıldız futbolcuya iyi bir örnek diyebiliriz..."


Bunları da Beğenebilirsiniz