« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hiddink linç ediliyor

Almanya maçı sonrası gazete sayfalarını Hiddink manşetleri ve görevine son verileceği haberleri süsledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Artılarını, eksilerini tartışırız. Ama ona karşı linç kampanyası başlatıldı. Bununla mücadele ederim.

Hiddink’le 2+2 yıllık sözleşme yapılmış. Yanal’ın sözleşmesi 4 yıllık.Ayrılık nedenlerinden biri bu.

Hiddink’e ‘yarış ve bizi 2012 finallerine götür’ dedik. Hızlı hareket etmeyeceğiz. Resmin tamamını göreceğiz.

2 yılın sonunda belki devam ederiz belki de etmeyiz. Eleştirinin seviyesi olmalı.

-Azerbaycan maçı Hollandalı’nın son şansı mıydı?
- Ya play-off’lara kalırsak o zaman ne olacaktı?
Bu soruları, en iyi yanıtlayacak ismi Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Takımlar Sorumlusu Cüneyt Tanman’a yönelttik.

- Ne diyorsunuz Hiddink haberlerine?
- Linç başladı. Doğru değil bu. Hiddink’in artılarını, eksilerini tartışırız bu ayrı. Ama ben federasyon yöneticisi ve futbolun içinden gelen biri olarak bu tavırla mücadale ederim. Kabul etmem mümkün değil. Kaldı ki, daha önümüzde Azerbaycan maçı ve inanıyorum ki, oynayacağımız play-off maçları var.
- Hiddink’in sözleşmesi ne zaman bitiyor?

Dünyanın sayılı hocalarından biri

- 2+2 yıllık bir sözleşme yapılmış. Ve bunun da çok güzel bir mantığı var. 2 yıllık sürenin sonunda -ki 2012 yılında ilk 2 yıl bitiyor- iki tarafın da mutluluğu ya da mutsuzluğu söz konusu olabilir.
Oturulur, konuşulur ve neticelendirilir o zaman. Ama bugünden tam virajı dönerken bu seviyede eleştirilerin yapılması doğru değil. Kaldı ki, Almanya zaten ayrı sıkletteydi bizim için. Ama sadece Almanya maçının sonucuna bakarak bu eleşterilerin yapılması...
Bir teknik adama linç kampanyası açılması hoş değil.
Hiddink dünyanın sayılı teknik direktörlerinden biri. Biz belki devam ederiz belki de etmeyiz 2 yılın sonunda. Ama eleştirinin bir seviyesi ve zamanı olmalı.

Yanal ile Hiddink sürtüşmesi vardı

- Sizi bulmuşken Ersun Yanal’ın ayrılışını da soralım?
- O konuda stratejik bir hata yapılmış. Yanal, Futbol Genel Direktörü. Şimdi Hiddink gibi bir karakter varken Futbol Genel Direktörlüğü’ne Ersun Yanal gibi, teknik adamlık heyecanı devam eden genç bir insanı getirirseniz olmaz. Ümit Milli Takım dahil milli takımlarla hiçbir bağlantısı yoktu Hiddink’in. Ve bu 1.5 yıllık bir sıkıntıya neden oldu.
- Sürtüşme oldu mu?
- Şöyle düşünün, Yanal baştan beri bu görevde olsa ve Hiddink’i o getirseydi takımın başına bu olabilirdi. Ben Ersun Yanal ile 2-3 kez toplantı yaptım. Ve Ersun Hoca’nın savundukları doğru şeyler. Birçok ülkede sportif direktör var.
Ama o direktörler artık teknik adamlık yapmayacağını açıklayan ve kendini milli takımın doğru yapılanmasına adamış insanlar. Ersun Yanal ise genç ve içinde hala teknik direktörlük özlemi var. Bu durumda sürtüşme kaçınılmazdı ve oldu da zaten.
- Ve Yanal ile yollar ayrıldı.
- Hiddink’le 2+2 yıllık sözleşme yapılmış. Bunun için ‘çok güzel bir sözleşme’ dedim. Ama Ersun Yanal için yapılan sözleşme 4 yıllık.
Orada ayrılma nedenlerimizden biri bu. 2+2 olsaydı çok mantıklı olurdu. Biz de bir noktaya gelmeyi bekleyebilirdik.

Yapılanma ile ilgili bir şey istemedik

- Başa dönelim, yani Hiddink konusuna? Ayrılacak mı yollar?
- Biz Türk futbolunu yönetmek için geldik. ‘Futbolumuzun bir felsefesi olmalı’ dedik. Ama şu anda Hiddink’ten tek isteğimiz yarışması. Yapılanma ile ilgili hiçbir şey isteyemedik, ‘yarış ve bizi 2012 finallerine götür’ dedik. Sadece A Milli Takım sorumluluğunu verdik. Şu anda herkes bizden çok hızlı hareket etmemizi istiyor. Ama biz etmeyeceğiz. Öncelikle resmin tamamını ve doğrusu göreceğiz. Planımız bu.      

Eleştirilerin hedefindeki tek isim

- 2012 Avrupa Şampiyonası elemelerinde geçtiğimiz cuma günü Türk Telekom Arena’da Almanya’ya 3-1 kaybeden A Milli Takım, gruptaki ikinciliği Belçika’ya kaptırınca teknik direktör Guus Hiddink eleştiri oklarına hedef oldu. Aldığı paranın yüksek olduğu belirtilerek gönderilmesi istenilen Hollandalı teknik adama, TFF Milli Takımlar Sorumlusu Cüneyt Tanman sahip çıktı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler