« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hidayet'le hedeflerimiz farklı

Anadolu Efes Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca, yeni sezon için kurdukları kadro konusunda çok titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ufuk Sarıca, hem kısa, hem de uzun vadede hedefleri olan bir takım oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Kadro kurma konusunda çok titiz çalıştık. Oyuncuların her birinin burada olmasının ayrı ayrı nedenleri var. 'Bunu da alalım' diye alınmış oyuncu yok. Transferlerin hiçbiri tesadüf değil” dedi.

Genç çalıştırıcı, son 2-3 yılda bazı sıkıntılardan dolayı uzun vadeli kurgular yapamadıklarına dikkati çekerek, “Sahada her zaman mücadele eden, agresif oynayan ve iyi savunma yapan, sert bir takım yaratmak istedik. Bu takımın kimyasında hepsi var. Bu doğrultuda oyuncuları seçtik. İnsanlık kısmı da işin artı tarafı. Hepsi düzgün oyuncular. Onların iyi niyeti de takım kimyasını oluşturmamızda ve beraberliği sağlamamızda işimizi kolaylaştırıyor. Ancak zamana ihtiyacımız var. Üstüne inşa edeceğimiz şeyler var. Avrupa Ligi'nin başlamasıyla daha iyi olacağız. Kağıt üstündekileri sahaya yansıtabilirsek güzel şeyler olacak” diye konuştu.

“Dörtlü Final'in İstanbul'da olması motive ediyor”

Ufuk Sarıca, THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali'ne bu sezon İstanbul'un ev sahipliği yapmasının kendilerini motive ettiğini dile getirdi.

Dörtlü Final'in İstanbul'da olmasının kendilerini hem motive ettiğini, hem de konsantrasyonlarını arttırdığını kaydeden lacivert-beyazlı takımın antrenörü, “Bu ayrıca üstümüze baskı da getiriyor. Ancak abartmadığınız ve uç sınırlara taşımadığınız sürece baskı iyidir. Avrupa Ligi'nde bu motivasyon kısmını avantaja çevirmeye çalışacağız” dedi.

“Oyunculuğumun efsane kadrosun oluşturmak istiyorum”

Sarıca, kurdukları kadronun kulübün en iyi takımı olup olmadığını elde edecekleri sonuçların göstereceğini vurgulayarak, “Antrenör olarak hayalim oyunculuğum döneminde büyük başarılara imza atan efsane kadro gibi bir takım yaratmak” dedi.

Oyunculuğu dönemindeki takımın hala sevilmesinin ve oyuncularının tek tek sayılmasının en büyük nedeninin sahada mücadeleyi bırakmayan, yenilgiyi kabullenmeyen ve çok büyük başarılara imza atan bir yapıya sahip olmalarına bağlayan genç antrenör, şöyle konuştu:
“Hayalimdeki takım bizim o dönemdeki takımımızdır. Ancak tabii ki o dönemdeki takıma göre farklılıklar da yaratmamız gerekiyor. Mentalite olarak o dönemdeki ekip gibi üst üste kazanan takımı yaratmak istiyorum. Buna uygun oyuncuları seçtik. Şu ana kadarki sertlik dozajı, paylaşım bu yönde gidiyor. Umarım bunu bütün sezona yayarız ve efsane kadro gibi bir takım yaratıp başarılara ulaşırız. O dönemdeki takım basketbola ve Türk sporuna büyük hizmetler verdi. Kafaların değişmesini sağladı. Umarım biz de aynı şeyleri yaparız. Hatta daha üstünde sonuçlar elde ederiz.”

Kadroda istikrar arayışı

Anadolu Efes Başantrenörü Sarıca, son dönemde yakalayamadıkları kadro istikrarını da bundan sonraki dönemlerde yakalamayı hedeflediklerini söyledi.

Kadrodaki oyuncularla 2-3 yıllık sözleşmeler yaptıklarını hatırlatan Sarıca, “Bir iki sezondur çeşitli nedenlerden dolayı bunu yapamamıştık. Bu sezon için daha fazla sabırlı olmamamızın tek nedeni Avrupa Ligi'nin Dörtlü Finali'nin İstanbul'da olmasıdır. Özellikle son zamanlarda Türk oyuncu sayımız da azalıyordu. Yabancı oyuncularla kontrat süreleri kısaydı. Bu sezon bunu sağladık. Sezon başında bana görev verilirken uzun vadeli bir yapı kurgusu konuşuldu. O şekilde görev bana teslim edildi” diye konuştu.

Altyapıya inanan bir antrenör olarak takıma mutlaka genç oyuncu da kazandırmaları gerektiğini kaydeden Ufuk Sarıca, “Her sezon bu yıl olduğu gibi 8-9 oyuncu transfer edemezsiniz. Mutlaka altyapıdan oyuncu çıkaracağız. Altyapıda da düzenlemeye gittik. Altyapıda bir dağınıklık vardı. Orayla ilgili yapılanmamızı gerçekleştirdik. Potansiyel olarak 4-5 oyuncumuz var. Önümüzdeki yıllarda onların A takıma çıkmasını sağlayacağız” dedi.

NBA oyuncularının etkileri

Ufuk Sarıca, NBA oyuncularının Türkiye gelmesinin basketbola canlılık katacağını anlatarak, “NBA transferleri Avrupa'da Türk basketboluyla ilgili büyük yankı getirecek. Takımlar kadrolarını güçlendirdi. Ancak sezon başında olaylar farklı olacak. Önemli olan lokavttan sonra takımların durumunun ne olacağı. Biz böyle bir sürece bağlı takım değiliz. O yapıda bir ekip kurduk. NBA'deki lokavtın bitmesinden biz etkilenmeyeceğiz. Diğer takımların ne kadar etkileneceğini ise zaman gösterecek” diye konuştu.

Kadroda bulunan NBA oyuncuları Ersan ve Vujacic'in takıma etkileri konusundaki soruyu yanıtlayan Sarıca, “İkisi de olgun, sıcakkanlı ve paylaşımcı insanlar. Sasha Vujacic 7-8 yıl NBA'de oynamış, şampiyonluklar yaşamış biri. Tenis sporunun tepelerinde olan bir sporcuyla nişanlı. Davranışları çok samimi. Bütün takım kendisini sevdi. Ersan ise varını yoğunu ortaya koyan bir oyuncu” dedi.

Hidayet Türkoğlu neden gelmedi?

Bir diğer NBA oyuncusu Hidayet Türkoğlu'nun transfer edilmemesiyle ilgili soru üzerine Ufuk Sarıca, şunları söyledi:
“Hidayet ile görüştük. 2-3 defa ben konuştum. Kendisiyle beraber oynadık. Onun ilk dönemlerinde ben de oyuncuydum. Yıllardır NBA'de oynuyor. Hidayet'in NBA'deki durumu daha farklı. Uzun dönemli ve yüksek rakamlı kontratı var. Kendisi açık açık 'Seve seve seninle çalışmak ve Anadolu Efes'te oynamak istiyorum' dedi. Ama lokavtın bittiği gün dönmek zorunda olduğunu ifade etti. Ben de 'Biz bu şartlar altında bir takım kurmuyoruz. Yapımız ve hedefimiz çok farklı' dedim. Bu nedenlerden Hidayet'i düşünemedik. Yoksa iki taraf bu birlikteliği çok istiyordu. Zaten Hidayet bizim çocuğumuz.”

“Türk oyunculara güveniyorum”

Genç çalıştırıcı, kadroda bulunan Türk oyunculara ise güvendiğini dile getirdi.Bir takımın kimyasının oluşmasında Türk oyuncularının çok önemli olduğuna dikkat çeken Ufuk Sarıca, “Ne kadar iyi yabancı oyuncu transferi yaparsanız yapın Türk oyuncular takımın kimyasında önemli yer tutar. Kulübün anlayışını ve ciddiyetini belirtecek oyuncular her zaman yerlilerdir. Yabancı oyuncular Türklere bakar ve takımın kimyası ona göre şekillenir” dedi.
Litvanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda büyük eleştiriler alan oyun kurucusu Kerem Tunçeri'ye de sahip çıkan Ufuk Sarıca, “Kerem Tunçeri çok değerli bir oyuncu. ABD'li kısa oyuncuları baz alırsak, onların tarzıyla Kerem'inki çok farklı. Kerem gerçek bir skorer oyun kurucu. Bu oyuncumun daha olgunlaştığına inanıyorum. Bu pozisyondaki oyuncuların yaşla kazanımları daha büyük oluyor. Kerem'in kalan basketbol hayatında daha tecrübeyle oynayacağını düşünüyorum. Daha akıllıca oynayacak” diye konuştu.

Sarıca, kulübünün 35 yıllık tarihinde 20 yılının geçtiğini, birçok antrenörle çalışma fırsatı bulduğunu ve Anadolu Efes'in Aydın Örs'ten başlayarak Ergin Ataman, Oktay Mahmuti ile devam eden savunma ekolünün kendisinde de olduğunu, ancak bunların üzerine kendi anlayışını da koyacağını söyledi.

Ufuk Sarıca ayrıca, ligde yer alan takımların iyi kadrolar kurduğunu, ancak şampiyonluğun en büyük adayının Anadolu Efes olduğunu sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz