Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hidayet uçakta mahsur kaldı

  DHA
  11 Mayıs 2011 - 12:53Son Güncelleme : 11 Mayıs 2011 - 12:53

  Her geçen gün artan hava trafiği nedeniyle iniş ve kalkışlarda yaşanan sıra bekleme sorunlardan sonra Atatürk Havalimanı’nda şimdi de uçakların park sorunu yaşanmaya başladı. Hidayet Türkoğlu ve ailesi uçağın içinde 1 saat beklemek zorunda kaldı.

  Bugün New York’tan İstanbul’a gelen THY uçağı indikten sonra park yeri bulamayınca bir saate yakın süreyle içindeki yolcusuyla açıkta beklemek zorunda kaldı. Uçağın içinde ailesiyle birlikte gelen Hidayet Türkoğlu’da vardı. Ünlü basketçi ve ailesi uçağın içinde 1 saat beklemek zorunda kalanlardandı.

  THY’nin bu gün New York’tan İstanbul’a gelen TK-002 sefer sayılı Boeing- 777 tipi uçağı saat 09. 09’da Atatürk Havalimanı’na indi. Ancak dev uçağın terminale yanaşmak için park edebileceği körüklerdeki kapı sayısının sadece üç adet olduğunu belirten DHMİ yetkilileri, onların da dolu olması nedeniyle Amerika’dan gelen bu uçağı açıkta bekletmek zorunda kaldıklarını söylediler. THY Hangarının yanında bulunan ve motor testlerinin yaptığı bölüme çekilen uçak burada bir saate yakın içindeki yolcularla körüklerin boşalmasını bekledi. Ancak körüklerde yolcu alan diğer uçakların işlemleri uzayınca ve apronda da terminale yakın park yerlerinin hepsinin dolu olması üzerine Amerika yolcusu saat 10.05’de motor testlerinin yapıldığı ve “ Bremzi" adı verilen alanda uçaktan indirildi ve otobüslerle terminale getirildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, İstanbul’da yapılan uluslar arası toplantılar nedeniyle park yerlerinin tamamının dolduğunu belirterek şunları söyledi: “ Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük kapısı Atatürk Havalimanı’nda son günlerde hava trafiğinde büyük artış oldu. 21 Nisan Perşembe günü Atatürk Havalimanı’nda uçuş trafiğinin sayısı 946 olmuştu. Bu rakam 10 Mayıs Salı günü, yani dün 1036’ya ulaştı. Havalimanında park yeri kalmadığı için bugün THY’nin New York-İstanbul seferini yapan Boeing 777 tipi uçağı,05-03 no’lu piste indikten sonra park edebilmek için bir saat beklemek zorunda kaldı. Boeing 777 New York uçağı büyüklüğüne uygun park yeri tahsis edilmesini beklerken, bu sırada inen bazı uçaklar da geçici olarak taksi yollarına park ettirildi. Günlük iniş-kalkış sayısının 1036 gibi rakama ulaşması üzerine apron trafiğini düzenleyen ramp kule görevlileri de zor anlar yaşadı. Bu arada BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na gelen 90 uçaklık ek trafik de yoğunluğun daha da artmasında etkili oldu"

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı