« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Hiçbir ülkede devlet bu kadar sporun içinde değil'

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, “Hiçbir ülkede devlet bu kadar sporun içinde değildir. İster futbol, ister basketbol olsun bütün branşları kendi ayakları üzerinde durabilen, yönetimini ve kararlarını belirleyebilecek özerk yapıya kavuşturmak istiyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Başesgioğlu, bir iftara katılmak üzere geldiği Zonguldak'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun daha önce özerk yapıya kavuşturulduğunu, futbol ailesinin kendi yönetimlerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Siyasete dönüp de “bu federasyon ne olacak” diye bir şey kabul edilmeyeceğini anlatan Başesgioğlu, şöyle konuştu:

“Bizim yapmamız gereken özerkliği sağlayacak yasaları çıkartmak, futbol ailesinin yönetimini kendilerine, kulüplere bırakmaktır. Hiçbir ülkede devlet bu kadar sporun içinde değildir. İster futbol, ister basketbol olsun bütün branşları kendi ayakları üzerinde durabilen, yönetimini ve kararlarını belirleyebilecek özerk yapıya kavuşturmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Kulüpler Birliği toplanacak ve bazı kararlar alacaklar. Oyunun kurallarını biz belirleyeceğiz, o kurallar içinde futbol ailesi ve kulüpler kimi takdir ediyorsa, kime güven veriyorsa bu işe devam edecek. Bizim bu konuda fazla müdahil olmamıza gerek yok. Geçmişteki hükümetler gibi bu işlere müdahil olmak istemiyoruz. Doğrusu da budur.”

Başesgioğlu, yasal mevzuat hazırlamak ve oyunun düzgün şekilde sürmesini sağlamanın görevleri olduğunu ifade ederek, “Herhangi bir olay olduğu zaman 'hükümet nerede, bakan nerede' diyorlar. Bağımsız federasyon var. İşi tanzim etmek, bu işin yaptırımını uygulamak federasyona ait bir şey. Yetki ve görevleri karıştırmamak lazım. Biz bu çizgide olacağız. 57 federasyonumuz var. Yeni spor branşları ortaya çıkıyor. Okul sporlarına önem vermek istiyoruz. Gençlerimiz oradan yetiştirip, kaliteli sporcuları okullardan seçelim istiyoruz” diye konuştu.

AVRUPA'DAKİ BAŞARILAR

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin Avrupa'daki başarılarını takdir ettiklerini vurgulayan Başesgioğlu, “Takımlarımızın hem futbol hem de skor olarak elde ettiği başarıyla övünüyoruz. Diğer takımlarımız da başarılarını devam ettirsinler. Türk futbolunda zaman zaman duraklama olsa da genel itibariyle dünya futbol sıralamasında her zaman potansiyeli iyi olan, uluslararası müsabakalarda başarı şansı yüksek milli takım ve kulüp takımlarımız var. Ama bu istikrarın devam etmesi lazım” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler