Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hiçbir şey anlamadım

KOCA bir 90 dakika seyrettim. Şu maçtan bir şey anladıysam Kuran çarpsın. Bir anlayan varsa parmak kaldırsın, bu inanan ne dediyse inanacağım. Böyle Beşiktaş olmaz. Bir ilk yarı hatırlıyorum, rakibin aut attığını görmedim. Demek ki, koca bir 45 dakika sokağa atıldı.

İkinci yarı bir veyahut da iki tane gol teşebbüsü var. Onun dışında hiçbir şey yok. Sakın ola da yanlış anlaşılmasın, rakip Kayserispor böyle ahım, şahım da top oynamış bir takım değil. İkinci yarı bir tek gol pozisyonları var. O da direğe gitti. Onun dışında da hadi ‘şu da kaçar mı?’ dedikleri pozisyon yok. Beşiktaş’ın müsaade ettiği kadar iyi oynadılar. Hangi takım olursa olsun dün akşamki Beşiktaş görüntüsündeki takımdan puan çıkarırdı. Kayseri adına alınan bir puan abartılacak puan değil. Beşiktaş müsaade etti. Böyle de oldu.

Beşiktaş’ın oyuncularının arasına girip, ‘şu iyiydi, şu kötüydü’ demeyeceğim. Ailece kötü oynadılar. Ne yaptıklarını anlamak mümkün değil. Hem bütün takım olarak hem tek oyuncu olarak. Kleberson’a iyi futbolcu diyoruz. Tabii ki, iyi futbolcu. Ama böyle maçta iyi futbolcu denilen adam sazı eline alır. Bütün kötülerin yanına yaklaştı. Bir adım takımı öne taşıyamıyorsan böyle maçlarda büyük oyuncu da olsan, iş görmezsin.

Tümer oyundan çıkmaz

Rıza,
Tümer’i çıkardı. Tümer çıkmaz, kötü de oynasa çıkmaz. Bir pozisyon sıkıştırır, sana maç kazandırır. O kadar kötü giden bir oyunda en kötüsü de Tümer değildi. Milli Takım’la kulüp takımları arasındaki ilişkiyi iyi kurmak lazım. Bir adam koca Milli Takımı bir yerlere taşıyorsa en azından gönül olarak dünkü oyundan çıkmamalıydı. Yine tekrarlıyorum. Dünkü oyundan o kadar kötü adamın içinden Tümer yine çıkmaz. Maçın hakemine her büyük kulübün seyircisi gibi puan kayıplarında tribünden gürültü çıkar. Bu doğaldır. Dünyada da böyle. Ama ne kadar eğri otursan, doğru düşünmek lazım. Beşiktaş’ın dünkü kaybında hakemin hiç rolü yok. Ne gördüyse, onu çaldı. Ne kadar biliyorsa öyle yönetti. Yanlış düdük çalmadı mı? Tabii ki, çaldı. Ama maça tesir edecek kötü bir düdüğü yok. Beşiktaş’ın işi ligde çıkmaz sokağa girdi. Bu kadar büyük puan farkı kapanmaz. Çünkü yalnız senin kazanacağınla bu iş olmuyor. Rakiplerin de bu kadar büyük puan farkını kaybedecek halleri yok. En azından bana öyle geliyor.

Bolton maçını kazanmalı

Beşiktaş’ın işi Avrupa’yla. Dün akşamki gibi oynanırsa, değil Avrupa’dan bir takımla, kendi PAF takımınla bile zor oynarsın. Acı ama gerçek bu. Hiçbir planı, programı olmayan takımlar bile kendi keyiflerini çıkarmak için top oynasalar, dün akşamki görüntüden daha iyi görüntü olur. Hiç hoş olmadı. İş kötüye bağlandı. Çıkış perşembe akşamı Bolton maçında. Avrupa hevesi sürecekse bu maç kazanılmalı. Başka bir türlü şey de düşünmek istemiyorum.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI