Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hiç mi değişmez benim memleketim?

<B>BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan </B>diyor ki: <B>‘Birileri düğmeye bastı.’</B> Eski Başbakan <B>Bülent Ecevit </B>de diyor ki: <B>‘Amerika bana komplo kurdu.’</b>

* * *

İki gündür Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi’nde Behiç Kılıç eski Başbakan Bülent Ecevit ile bir söyleşi yayınlıyor.

Bülent Ecevit’in kendisi aleyhine komplo kurmak üzere düğmeye ABD’nin bastığını, ona tekelci medyanın yardımcı olduğunu iddia ettiği söyleşide Hüsamettin Cindoruk, Kemal Derviş ve hatta eski komutan Atilla Ateş de komploya şu veya bu şekilde alet olmakla suçlanıyorlar.

Söyleşiden bazı bölümleri aşağıda aktarıyorum:

‘...Ecevitler kendilerine komplo kurulduğunu ilk kez Gazeteci Cengiz Kahraman’a açıkladılar. Cengiz Kahraman Rahşan Hanım’ın hemşerisi ve sevdiği bir gazeteciydi... 25 Temmuz 2002’de bir araya geldiler. O buluşmayı Cengiz Kahraman şöyle yansıttı... ‘Hatır sorma girişiminden sonra, istifalara sözü getiriyorum.

Başbakan, ‘Medyanın işi’ diyor, ‘Bütün gazeteler bir tekelin elinde. İstediğini yazdırıyor, çizdiriyor.
Bizi yok etme kampanyası’...

...Geçtiğimiz perşembe günü buluştuğumuzda Ecevit, kendisine Amerikalıların komplo kurduğunu net biçimde söyledi. Peki öldürülmek istenmiş miydi?..

Sanki bir polemiğe de sebep olmaktan kaçınırcasına ve diplomatik bir özenle, kendisinde bu iddiayı destekleyecek bilgi olmadığını söyleyerek, ‘yaşananlara bakarak sonuca varabilirsiniz’ dercesine bize yön gösteriyor.

Bu konuşma sırasında Rahşan Hanım’ın vücut dili ile verdiği tepkiler dikkatimizi çekiyor. Müstehzileşiyor, konuşmak istiyor ama Bülent Bey’den çekiniyor. Gazeteci arkadaşım Şeyda Apaydın’a doğru hafif bir sesle:

‘Asıl bunların yazılması lazım. Bizden sonra bunlar yayınlanmalı. Bunların mutlaka verilmesi lazım. Birileri bunları yazmalı’...’

* * *

...Bülent Ecevit partisinin parçalanması ile sonuçlanan olayın bir komplo olduğunu, komplonun ardında da Irak işgaline karşı çıktığı için Amerikalıların bulunduğunu belirtiyor... Canına kasıt işine gelince... Çok yakın bir çalışma arkadaşı işin peşini bırakmış değil... Başbakan Ecevit’in hastanelik olmasını sağlamak için vücuduna yiyecek yolu ile bir kimyasal verildiğini, bütün dengelerinin altüst edildiğini, bu kimyasalın teşhis güçlüğü yarattığının ipuçlarına ulaşmak üzere olduğunu söylüyor...’

* * *

‘Birileri düğmeye bastı’ diyen cari Başbakan’a eski Başbakan bu söyleşinin ruhu çerçevesinde herhalde: ‘Siz Başbakan olmadan önce ABD Başkanı George W.Bush ile baş başa neler konuştunuz?’ diye de sormak isterdi.

Belki de carisi de eskisine: ‘Sizi iktidar yapan en önemli etken Apo’nun bizzat ABD tarafından yönetiminize teslim edilmesi değil miyidi?’ diye cevap yetiştirirdi.

Hiç mi değişmez benim memleketim?
X