"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hiç kimse benimle arkadaş olmak istemiyor

Güzin Abla

Rumuz: Yalnızlık

Sevgili Ablacığım, ben üniversite ikinci sınıfta okuyan bir genç kızım. Yaşım 20. Ama, şimdiye kadar ne lisede ne de üniversitede gerçek anlamda arkadaş edinebildim. Hiç kimse benimle arkadaş olmak istemiyor. Neden bilemiyorum ama, hiç kimse bana yakınlık göstermiyor, dostluk göstermiyor. Benden bucak bucak kaçıyorlar. Bırakın erkek arkadaşı, şimdiye kadar şöyle candan bir kız arkadaşım da olmadı. İnsanlar bugün giyime kuşama, güzel konuşmaya, kültüre ve maddi imkanlara çok önem veriyor. Ben orta halli bir ailenin kızıyım. Belki bundan, belki de çok güzel konuşamıyorum ondan, benimle arkadaş olmuyorlar. Lütfen ablacığım, bana söyleyin nasıl davranmalıyım, nasıl konuşmalıyım ki, beni sevsinler, saysınlar, kolaylıkla arkadaş edinebileyim.

CANIM Kızım, bu senin istediğin sana burada verebileceğim birkaç öğütle olacak iş değil. Güzel konuşmak, hoş bir insan olabilmek için çok okumalısın. Bizim gençliğimizde Dale Carnegie'nin ‘‘Dost Edinmek, İş Başarmak Sanatı’’ ve ‘‘Güzel Konuşma Sanatı’’ adlı kitapları vardı. Zaman zaman bu kitapları yeniden basıyorlar. Çevrendeki kitap evlerinde belki hálá bulabilirsin. Onu okursan, çok bilgi edinirsin. Ama bu yetmez. Birçok kitap okumalısın. Dergi ve gazeteleri aktüel haberleri izlemelisin. İlginç konuları aklında tutmalı, zaman zaman sevimli fıkralar anlatabilmelisin. Ayrıca insanlar tarafından sevilmek ve beğenilmek, dost edinmek istiyorsan, her zaman güleryüzlü, sevimli, candan ve yardımcı olmayı bilmelisin. İnsanlara yardım etmek, onların sorunlarıyla ilgilenmek, içten davranmak daima insana dost kazandırır. Yüzünden de tatlı tebessümü hiç eksik etmeyeceksin. Herkese karşı samimi ve içten bir sevgiyle yaklaşmalı, ancak hiç kimseye de özel sorunlarını anlatıp kendinden fazla söz etmemelisin, e mi benim güzel kızım.

FAKS: 0212 677 04 21

X