Gündem Haberleri

  HGS başladı

  Hasan YILDIRIM\İSTANBUL, (DHA)
  17.09.2012 - 08:13 | Son Güncelleme:

  ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa işletecekleri Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), saat 06.00’da İstanbul’da uygulanmaya başlandı.

  Köprü ve otoyollardaki "dur-kalk"ı sona erdirebilmek için uygulanacak HGS’nin devreye girmesiyle, Boğaziçi Köprüsü’ndeki bir KGS gişesi kapatılarak, HGS gişesi olarak hizmet vermeye başladı.  

  HGS BAŞLADI / WEB TV

  GİŞEYE İLK GELENLER KGS KULLANICILARI OLDU

  Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçmek isteyen KGS sahibi bazı araç sürücüleri, HGS gişesini kullanmaya çalıştı. KGS geçişlerine kapatılan gişeden geçemeyen sürücüler, geri geri manevra yaparak diğer KGS gişelerine yönlendi. Uygulamadan haberi olduğunu söyleyen bir sürücü en kısa zamanda HGS kullanmaya başlayacağını söyledi.

  HIZLI VE YÜZDE 20 İNDİRİMLİ GEÇİŞ İMKANI

  HGS’den sonra, OGS devam edecek, KGS ise 2013 yılının başına kadar kullanılabilecek. HGS, PTT olan her yerden hatta yollardaki benzin istasyonları ve konaklama tesislerinden de alınabilecek. Almak için araç plakasını vermek yeterli olacak. HGS’de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi etiket olmak üzere iki tip etiket kullanılacak. Etiketler, pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak. HGS, hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor. OGS’ye göre almak daha kolay ve ucuz. 5 lira veya 15 liraya alınabiliyor.

  GEÇİŞ 3 LİRA 40 KURUŞ

  Köprülerden HGS ile geçiş, 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş. HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı