Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hezimetin ardından

DÜNKÜ gazetelerin birinci sayfadaki manşetleri futbola ayrılmıştı ve AKP’nin hezimeti sergileniyordu.

Hürriyet: Yılın golü.

Cumhuriyet: Futbolda AKP kaybetti.

Milli Gazete: Hükümet futbolda iktidarı kaybetti.

Tercüman: Yenilgi, zafer, kaos. AKP sandıktaki ilk hezimetini yaşadı.

Radikal: Hükümetin gücü yetmedi, Ulusoy yeniden başkan seçildi. Ulusoy 1- Erdoğan 0.

Gözcü: Bakan tehdit etti ama inadına Ulusoy seçildi.

Milliyet: Haluk Ulusoy ’iktidar’ oldu.

Sabah: Siyasete gol. Başbakan, bakan,
(AKP’li) belediyeler Bermek’i destekledi. Buna rağmen Ulusoy kazandı.

Şu manşetler AKP yenilgisinin, AKP hezimetinin ölçüsünü gösteriyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir kepazelik olamazdı. Örneğin, İngiltere’yi düşünün, federasyon için iki aday var. Birini İşçi Partisi, ötekini Muhafazakár Parti destekliyor ve İngiltere Başbakanı adaylardan biri için kulis yapıyor!

Bizde ise spordan sorumlu bakan, istemediği aday hakkında teftiş raporları olduğunu söyleyip "önce aklanmalıdır, yoksa seçimi tekrar ettiririm" diyor.

Aklanmış olmak elbette iyidir de, kendi partisinin bakanları, milletvekilleri aklanıp mı oralara geldiler? Yoksa trilyonluk yolsuzluk, zimmet dosyaları bu şahıslar dokunulmazlık kazandığı için mi tozlu raflara kaldırıldı? Niçin yargıya gidip aklanmıyorlar?

Bu çelişkileri, bu ayıpları kendilerine soran yok.

Bir başka komedi şöyle: Seçimi kazanan Haluk Ulusoy, adaylığını basın toplantısında açıkladı. Bu aşamada Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümete ve AKP iktidarına övgüler düzdü, bol bol yağlama yıkama yaptı. Kendisini küçük düşürdü.

Hükümetin istemediği aday bu idi! Allah bizi hükümetin istediğinden korumuş oldu!

***

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yerinde olsam, böylesine açıktan ve tek taraflı verdiğim bir kavgadan yenik çıktığımda en onurlu davranışı sergiler ve derhal istifa ederdim.

Dahası, siyasetle hiçbir ilgisi olmaması gereken futbola particiliği böyle soktuğum için Türk milletinden özür dilerdim.

Ama bizi yönetenlerde böyle kavramlar asla yoktur. Onlar istifa nedir bilmez, asla özür dilemezler... Çünkü kendilerini çok önemli kişiler olarak görürler. Öyle zannederler! O makamda otururken, kendi çaplarında nicelerinin gelip gittiğini ve hemen hiçbirinin isminin belleklerde bile kalmadığını düşünmezler.

***

Türkiye’de tanık olduğumuz şu olayların perde arkası aslında çok iyi biliniyor. AKP, tek parti iktidarı olmanın verdiği güçle ülkenin bütün kurumlarını ele geçirmeye çalışıyor.

Yandaş olmayanları ise her yolu deneyip tek tek harcamaya, yok etmeye çalışıyor. Buna üniversiteler, federasyonlar, aklınıza gelen her kurum dahil. Van Rektörü’ne yaptıklarını, Samsun Rektörü’ne şu anda yapmaya niyetlendiklerini izledik ve izliyoruz.

Spor alanında federasyonların çoğunu ele geçirdiler. Hem de niteliksiz, deneyimsiz kadroları ile! Peki şu anda Türk sporu nerede?

Bunların döneminde akılda kalan bir tek başarı var mı? Futbol, halter, basketbol, voleybol, atletizm, cimnastik, güreş, bir tek dalda uluslararası başarı elde edebildik mi?

Hayır! Tam tersine doping skandalları patladı, yenilgiler birbirini izliyor.

Ama olsun, federasyonlar AKP’nin eline geçmişti ya! Önemli olan da buydu!

Şimdi futbolda çuvalladılar. Öyle ki, il ve ilçe takımları için bütün AKP’li belediyeleri bile kulise soktular. Delegelere bizzat emir ve direktifler verdiler...

Niçin?.. Çünkü futbolda pasta çok büyük. O sektörde trilyonlar dönüyor. Mamayı yandaşlara pompalamak gerek!

Dünkü gazeteler yazıyordu: Başbakan bizzat devreye girmiş, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı arayıp kulis yapmış, oylarını Bermek’e döndürmüş.

Neyse, oyun şimdilik bitti. Dikiş tutmadı, AKP hezimete uğradı. Yeni başkan ezik, başı eğik, hakkındaki iddialara karşın hükümete övgüler düzmüş biri!

Şimdi yazının sonunda bu oyunun adını koyalım: Futbol mu? Değil, değil!

Ya ne? Belki futbol rezaleti, belki de futbol komedisi.

Komedinin ilk perdesi bitti. Tekmili 36 kısım, ötesi pek yakında sinemamızda!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI