Heykellere hayat veren adam

Hürriyet Haber
15.12.2014 - 12:01 | Son Güncelleme: 15.12.2014 - 12:22

Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin (TMMB) aracılığı ile ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy, Frankfurt Basın Külübü’nde düzenlenen “Heykellerimin Öyküleri” adlı söyleşi ile 20 yıl aradan sonra Almanya’ya geldi.

2014-2015 sezonunda farklı etkinliklerle Frankfurt kültür ve sanat hayatına katkıda bulunacak olan TMMB, bu söyleşi ile iddialı programının ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

Heykellere hayat veren adam

Akşama katılanlara çeşitli heykellerinin hikayelerini anlatan Aksoy, bir heykelin oluşmasında hangi evrelerden geçtiğini de açıkladı. Mekanın, maddenin ve ışığın kaynaşmasından oluşan yapıtlarıyla dünyaca üne sahip Aksoy, başından geçen ilginç anektodlardan da söz etmeyi ihmal etmedi.

80’li yıllarda Almanya’da çok tartışılan ‘Der namenlose Desarteur’ adlı heykelin sahibi olan Aksoy, halkın heykellerine nasıl sahip çıktığından bahsetti.

Heykellere hayat veren adam

80’li yılların sonunda Türkiye’ye dönen Mehmet Aksoy, heykel sanatına ve heykelleri Türk halkına tanıtmayı ve sevdirmeyi bir görev edinmiş. En son yaptığı heykeller arasında çok tartışmalar yaratan Kars’taki “İnsanlık anıtı”ndan bahseden Aksoy, bu yapıttan sonra yaşadıkları ve şu an hala yapım aşamasında olan Sivas anıtından da söz etti.

Heykellere hayat veren adam

İnsanlık anıtını sergilemek için gelen tüm teklifleri geri çeviren Aksoy, o heykelin yerinin sadece Kars’taki o tepe olacağını bir kez daha vurguladı.

TMMB’nin bir sonraki etkinliği Ocak ayında gerçekleşecek olan 'Yeni Yıl Piyano Konseri' olacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı