« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Heykelini dikin

Danimarka’nın Jyllands Posten Gazetesi, yıldız oyuncunun Arnavutluk’a attığı gol için, ‘Paha biçilemezdi’ yorumunu yaparken, İtalyan La Gazetta Dello Sport, ‘Tümer kahraman oldu’ dedi.

Ünsal TURAN / Kopenhag - Süleyman SELÇUK / BERLİN
SON GÜNCELLEME
A Milli Futbol Takımımız, 2006 Dünya Kupası Finalleri için play-off oynama hakkını elde ederken, bu büyük başarıda aslan payı Tümer Metin’in oldu. Önce 3 Eylül’deki 2-2’lik Danimarka maçında 30 metreden mükemmel bir frikik golü attı. Ardından, 7 Eylül’de grup lideri Ukrayna’yı 1-0 yendiğimiz karşılaşmanın skorunu belirleyen vuruşu yaptı. Ve son olarak önceki günkü Arnavutluk karşılaşmasında akıl dolu bir şutla fileleri havalandırdı. Bu goller sayesinde Milli Takım, Avrupa Şampiyonu unvanlı iki rakibi; Yunanistan ve Danimarka’yı geride bırakarak, play-off maçları oynamaya hak kazandı. Olaya farklı bir açıdan bakacak olursak, Tümer Metin, Ersun Yanal döneminde hiç çağrılmadığı A Milli Takım’ın ‘kurtarıcısı’ oldu.

Beşiktaşlı futbolcu, bu müthiş çıkışıyla sadece Türkiye’nin değil, Avrupa medyasının manşetlerini süsledi. Bütün haberlerde yıldız futbolcudan övgüyle söz edilirken, en çarpıcı başlık Yunan Sportday Gazetesi’nden geldi...

‘Tümer Metin’in heykeli dikilmeli.’

Gazete, konu ile ilgili haberinde, ‘Beşiktaşlı orta saha oyuncusu, kırmızı beyazlıları baraj karşılaşmalarına gönderdi. Türkler 57 dakika süresince şanssızdılar. Devre arasında soyunma odalarına stres içinde gittiler ama sahaya kararlı döndüler. Danimarka ile Yunanistan’dan gelen gol haberleri karşısında ümitsizliğe düşeceklerine daha da güçlendiler. Takıma girdiğinden bu yana izini bırakan Tümer golü kaydetti. Komşular Tümer’in heykelini dikmeliler’ değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’daki diğer gazetelerin Türkiye-Arnavutluk maçı ve Tümer Metin ile ilgili yorumları şöyle:

YUNAN BASINI

Protathlitis Gazetesi:
‘Türkiye’de baraj umudu.’ Fatih Terim’in takımı, her ne kadar zorlansa da Arnavutluk’u yenerek ikinci sıraya yerleşti. Türk takımı bayram yaşıyor.

Filathlos Gazetesi: ‘Türkler Tiran’da istediklerini aldılar.’ İlk yarıda sahanın hakimi Türkler’di. Ancak rakipleri için hiçbir tehdit oluşturamadılar. İkinci yarıda Danimarka’nın galibiyet haberi kırmızı beyazlıların performansını artırdı.

Fos Gazetesi: ‘Türkiye başardı.’ Komşu, Dünya Kupası yolunda ilerlemesini sağlayacak başarıya ulaştı.

DANİMARKA BASINI

B.T Gazetesi: ‘Türkiye kazandı, Danimarka Dünya Kupası’na gidemiyor.’
Kazakistan’da Danimarka’nın kazanmasına karşın Tiran’da Türk müziğinin çalması depresyon yarattı. Briegel’in Arnavutluk takımı bize yardım etmedi. Türkler Arnavutluk’un kuyruğunu bırakmadı. İkinci yarı üzerlerindeki stresi atan Türkler, Tümer’in golüyle kaderimizi belirledi. Dünya Kupası, 1994 yılından bu yana ilk kez Danimarka’dan yoksun oynanacak.

Ekstra Bladet Gazetesi: ‘Yorgunluk ve hayal kırıklığı.’ Olsen: Gürcistan, Yunanistan ve Türkiye deplasmanlarında aptalca puanlar kaybettik. Arnavutluk bizim için bir şanstı. Beklentimiz de ve hayal kırıklığımız de büyük oldu. Kazakistan’a gitmek boşuna zaman kaybetmekti. Hiç gitmesek daha iyi olurdu.

Politiken Gazetesi: ‘Büyük hayal kırıklığına uğradık’ Futbol Federasyonu, Milli Takım Teknik Direktörü Morten Olsen’e istifa konusunu düşünmesi için iki hafta süre tanıdı.

Jyllands Posten Gazetesi: ‘Dünya Kupası hayalleri Arnavutluk’ta yandı.’ Arnavutluk’ta Terim, 11 oyuncusu tarafından altın sandalyede taşındı. Kazakistan’da Danimarkalı oyuncular Tiran’ı düşünmekten başka bir şey yapmadı. Tümer’in golü ise paha biçilmezdi. Danimarka’nın hayalleri Arnavutluk’ta yıkıldı.

İTALYAN BASINI

La Gazetta dello Sport: ‘Tümer kahraman oldu.’
Maçın sonucunu, ikinci yarıda Tümer’in attığı bir gol belirledi. Türkiye bu sayede play-ofa gitme hakkını elde etti. Danimarka’nın Kazakistan’daki galibiyeti hiçbir işe yaramadı. Yunanistan’ın Avrupa Şampiyonluğu dönemi de sona erdi.

ALMAN BASINI

DPA ajansı:
Türkiye, Arnavutluk maçında son ana kadar titredi, güçlükle kazandı.

Bild Gazetesi: ‘Türkler play-off’a seviniyor.’ Rehhagel’in Yunanistan’ı için galibiyet yeterli olmadı.

B-Z Gazetesi: ‘Türkiye play-off’ta.’ Tümer, sinir mücadelesinde galibiyeti getiren golü attı.

Der Tagesspiegel Gazetesi: ‘Türkiye Almanya yolunda.’ Türkiye Arnavutluk karşısında galip gelerek, grubu ikinci sırada tamamladı ve play-off’lara katılma hakkını elde etti.

Bakan, uçağın kapısında kutladı

ARNAVUTLUK
maçı sonrası neşe içinde Tiran Havaalanı’na giden millilerimiz, alanda büyük bir sürprizle karşılaştı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı ve yönetim kurulu üyeleri Hasan Doğan, Zekeriya Alp, Asım Atmaz, Cemil Kazancı ve Osman Çağlıkoç, millileri, uçağın kapısında karşılayarak, tek tek kutladı. Bakan Şahin, galibiyet golümüzü atan Tümer Metin’i, ‘Üç maçtır gollerini ayakta alkışladım. Allah devamını getirsin’ diyerek, yanaklarından öptü.

Emre’den Ramazan yorumu:

Oynamadığım zaman oruç tutuyorum

İTALYAN spor gazetelerinden Corriere dello Sport, ülkedeki yabancı göçmenlerin kültür ve dinlerini konu alan yazı dizisinin dünkü bölümünde, Ramazan ayının Müslüman oyuncuları nasıl etkilediğine değindi. ‘Ramazan ayında sporcular için ne tür değişiklikler oluyor?’ başlığıyla sunulan haberde, oruç meselesi, milli futbolcumuz Emre Belözoğlu’nun görüşleriyle özetlendi. Emre, ‘Ben orucu, oynamadığım zamanlarda tutuyorum. Futbolcular, tıpkı seferiler ve hastalar gibi Ramazan orucunu, uygun bir zamanda kaza etmek üzere erteleyebilir’ dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz