« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Heyecan yeniden yükseldi

Uluslararası 1 Metre Sınıfı model yat yarışları, 20 Ekim'de başlayacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Son birkaç yıldır ara verilen ve IOM (International One Meter) Sınıfı olarak tanımlanan radyo kontrollü model yat yarışlarında ilk ciddi mücadele 20 Ekim Cumartesi günü İYK önündeki sosis rotalı parkurda yapılacak.

Türkçe karşılığı “Uluslararası 1 Metre Sınıfı” olan model yat yarışlarına kurallara uygun teknesi olan herkes katılabilecek.

RC Model Yatlar veya IOM Sınıfı ya da “1 Metreler”… Bunlar yelken tutkunu büyüklerin “keyifli, küçük oyuncakları”...

Ama uzaktan radyo sinyali ile yönetilen teknelerin mücade heyecanı elbette ki “yetişkinler” ile sınırlı değil. “Bileğine”, “konsoluna” ve “teknesine” güvenen her yaş grubuna açık.

Yıllar sonra yeniden alev alan bu ateşte ilk deneme yarışı 9 Eylül Pazar günü İstanbul Yelken Kulübü’nün önünde kurulan parkurda yapıldı. Mücadele, Soner Açıkel (TUR 0), Mehmet Yücel (TUR 24), Mehmet Yüksel (TUR 14), Sami Efegil (TUR 107), Orkun Anaoğul (TUR 08) ve Levend Gürkan (TUR 13) arasında geçti.

RESMİ MÜCADELE ÖNCESİ HAZIRLIK

Hazırlık yarışında kimin birinci geldiği önemli değildi. Herkes teknesini ve ekipmanını test etme fırsatı buldu. Asıl yarışın startı 20 Ekim’de Donanma Kupası Yelken Yarışları’nın yapılacağı Kalamış’ta verilecek.

İYK’nın girişimi ile Donanma Kupası’na dahil edilen RC yarışları kulübün önünde kurulacak sosis rotalı parkurda orsa-pupa şeklinde gerçekleşecek. Gün içinde 7 yarış yapılması planlanıyor ancak bu konudaki yarış ilanı henüz yayınlanmadı.

Bu yıl IOM Avrupa Şampiyonası da 17-24 Kasım tarihlerinde Hırvatistan'da düzenlenecek. (Kaynak: turksail.com)


Bunları da Beğenebilirsiniz