Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hesapta olmayan şeyler var

<B>R</B>adikal değişikliklere zorlayan durumların açığa çıktığı bir gün. Aynı zamanda istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirmek için uygun zaman.

Öğle saatlerinde Venüs’ü tetikleyen Ay, günün ilerleyen saatlerinde Satürn’ü etkileyecek ve gizli kalan duygular açığa çıkacak. İlişkilerde sert ve anlayışsız tavırlar sergilenebilir. Şahsiyet mücadeleleri yaparken hesapta olmayan pek çok şey değişebilir.

Zevk alarak bakmak

Zaman zaman hemen hepimiz karamsar duygular içine girebiliriz. Bazen bu duygulara kapılmamızın kendimizce çok önemli bir nedeni olur. Bazen ise, ortada hiçbir şey yokken karamsarlık hissederiz. Ya da belli bir nedeni olmadığını söyleyip hiçbir şeyden zevk almadığımızı öne süreriz.

Şimdi kendimizi böyle bir hal içinde hissettiğimiz zaman nasıl davranacağımız çok önemli. Çünkü davranış biçimimiz, içine girdiğimiz karamsar halin uzun ya da kısa süreceğini belirlemektedir.

Bazı insanlar en tatsız olay karşısında bile gülebilmektedirler. Çünkü, onlar olayın komik yanlarını bulup ortaya çıkartır ve hoş olmayan durumla bile dalga geçerler. Neredeyse hayatın kendisiyle eğlenirler.

Bazı insanlar en zor şartlarda bile etraflarına bakıp güzellikleri görmeyi başarırlar ve o anın keyfini çıkarmayı bilirler. Şimdi bunları anlatırken bir zamanlar tanıdığım böyle biri aklıma geldi.

O zamanlar orta yaşlarını sürüyordu. İçinde bulunduğu koşullar öylesine zor görünüyordu ki, onun yerinde bir başkası olsa ölmeyi bile düşünürdü...

Hiç unutmuyorum, kendisine nasıl böyle rahat olabildiğini sormuştum. O da bana rahat olmadığını söylemişti ve şöyle devam etmişti;

‘Rahat falan değilim. Başıma gelenleri biliyorsun ve bütün gün bunu düşünerek yaşayamam. Sadece yaşadığımı düşünüyorum ve bütün bunlar yaşamanın çok önemli olduğunu bana öğretiyor. Her şey bir anda değişiveriyor. Şimdi hayattasın, biraz sonra ölmüşsün. Bunu anladım. Özellikle yaşadığım son olay her şeyin bir anda değişebileceğini gösterdi ve ben de gördüm.

Rahat falan değilim ama rahatsız da değilim. Sadece yaşıyorum ve diğer yaşayanları görmeye çalışıyorum. İşte çiçeklenmiş bu ağacın karşısında hiçbir şey düşünmeden ağacı seyrederek kahve içebiliyorum. Çünkü o yaşıyor ve onun canlılığını hissetmek beni de canlandırıyor.’

Bazı insanlar ise, çok hoş, keyifli bir olay karşısında bile somurturlar. Olumlu gelişen olayların dahi olumsuz yanlarını ortaya çıkartıp size öyle karanlık bir tablo çizerler ki, bir olaya bir de anlatılanlara baktığınız zaman şaşıp kalırsınız. Hayatı, zor ve karamsar açıdan düşünüp değerlendirir ve giderek daha karamsar olurlar. Böyle bir hal içinde bulunan birinin tabii ki hayattan zevk alması beklenemez.

Hayattan zevk alabilmek olaylara, insanlara, kısaca çevrenize zevk alarak bakmayı öğrendiğiniz zaman mümkün.

Asık suratlı, hayata karanlık gözlüklerle bakan birinin renkleri görmesini bekleyemezsiniz. Gözlüğünü değiştirmesi gerekir. Düşüncelerinizle gözünüzdeki gözlükler değişir. Pembe gözlükler, mavi gözlükler, at gözlüğü ve daha pek çok gözlük çeşidini sıralayabiliriz. Hangisini takacağımızı belirleyen bizim düşüncelerimiz.

Gözlüksüz bakmayı da deneyebilirsiniz fakat ne derece dayanabilirsiniz, bilemiyorum!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI